19 Mayıs’ta Okullar Tatil Mi?

160 0

19 Mayıs’ta Okullar Tatil Mi?

Atatürk’ün gençliğe, bize armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs 1919 günü, Türk Milleti için önemli günlerinden biridir. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Bu önemli ve anlamlı günde okullarda çeşitli etkinlikler yapılarak coşkulu bir kutlama yapılır. Öğrenciler ise bir yandan 19 Mayıs günü okullar tatil mi sorusunun cevabını merak ediyor. İşte 19 Mayıs’ta okullar tatil mi sorusunun yanıtı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı hakkında tüm detaylar.

19 Mayıs’ta Okullar Tatil Mi?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle okullar hangi güne denk gelirse gelsin tatil olur. böylece öğrenciler tatil yaparak vakit geçirecekler.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Tarihi

19 Mayıs 1919 günü, Türk Milleti için önemli günleriden biridir. Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır.

Ülkesini içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkarmak isteyen, “Milletin bağımsızlığını yine milletin azmi ve kararlılığının kurtaracağına” inanan Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıkışı ile bütün ülkeyi aydınlatacak bir hareketi başlatmıştır. Yani Mustafa Kemal kurtuluş meşalesini Samsun’da 19 Mayıs 1919′da yakmıştır.

Atatürk’ün milli birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk, küllenen umutları canlandırmış, Anadolu insanın tek yumruk olmasını sağlamıştır. Atatürk Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşaması için giriştiği bu savaşta, tüm gücünü, millete olan inancından ve güveninden almıştır.

Atatürk bir konuşmasında “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiştir. Ulu önder Atatürk’ün bağımsızlık ışığını yaktığı 19 Mayıs’ı doğum günü olarak kabul etmesi, 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yerini ve önemini en iyi biçimde yansıtmaktadır. Çünkü 19 Mayıs ülkenin mutlu geleceği için atılan ilk adımdır.

Kurtuluş savaşı, hazırlık çalışmalarından Büyük Zafer’e kadar her yönü ile çok iyi tasarlanmış, umutların ve özlemlerin çığ gibi büyüyerek coşkuya ve zafere dönüştüğü kahramanlık destanımızdır.

Bu önemli günün ortaya çıkmasında bugün 3 büyükler olarak anılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın rolü vardır. Aslında kutlamalar ilk defa 24 Mayıs 1935 tarihinde Atatürk Günü adı altında yapıldı.Beşiktaş’ın bulunduğu girişimler sonucunda Fenerbahçe Stadı’nda gerçekleştirilen bu kutlamada Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’dan yüzlerce sporcu katıldı ve bugün bir spor günü haline geldi. İlk organizasyonun üzerinden geçen kısa sürenin ardından gerçekleştirilen Spor Kongresi’nde konuşan Beşiktaş JK Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, Atatürk Günü kutlamalarının tüm gençliğe mal edilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında her yıl yapılmasını teklif etti. Spor Kongresi’nde bu öneri kabul edilirken, Atatürk’ün onayıyla yasalaştı. 12 Eylül 1980 Darbesine kadar bu isimle kutlanan 19 Mayıs, darbeden sonra adı değiştirilerek Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adını aldı.

19 Mayıs Şiirleri

19 MAYIS GENÇLİK MARŞI

Bir şerefli milletin şanlı çocuklarıyız.
Kalplerimiz, nabzımız, vatan diyerek atar.
Ayrılmadan yürürüz, aynı yolda erkek, kız.
Ruhumuzda ateş var, göğsümüzde iman var…

Vücudumuz yay gibi, bacaklarımız çevik,
Kalplerde cumhuriyet, başımızdadır bayrak,
Bir emanet taşırız, Ata’mıza söz verdik.
Kuvvetimizi, gücümüzü, kanımızdadır kaynak…

Bilgi ile sporu, yürütürüz atbaşı,
Çalışkanlık, çeviklik atalardan mirastır.
Türk olmanın amacı kazanmaktır savaşı…
Bize ülkü yaraşır, bize hamle yaraşır.

19 Mayıs bizim en kutsal bayramımız.
Tarihlerde var mıdır, böyle bir günün eşi ?
Bu pınardan içiyor, alıyoruz kuvvet, hız,
Bu ocaktan yakıyor bütün gençlik ateşi…


İLGİLİ HABERLER