2018 Ramazan Bayramı Hangi Gün? Tatil Uzayacak Mı?

110 0

2018 Ramazan Bayramı Hangi Gün? Tatil Uzayacak Mı?

2018 Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor? Ramazan bayramında tatil uzayacak mı? Ramazan Bayramının hafta ortasına gelmesi ile bir hafta boyunca tatil uzatılabiliyor. Peki 2018 yılında ramazan bayramının tatili uzayacak mı?

Ramazan Bayramı Hangi Günlere Denk Geliyor?

Ramazan Bayramı 2018 yılında haftanın son günlerine denk gelmektedir. Arefe perşembe günü başlıyor ve bayram hafta sonu son buluyor.

14 Haziran Perşembe – Arefe Günü
15 Haziran Cuma – 1. Gün
16 Haziran Cumartesi – 2. Gün
17 Haziran Pazar – 3. Gün

Ramazan Bayramı Tatili Uzar Mı?

Ramazan bayramı tatili haftanın bittiği güne ve hafta sonuna denk geldiği için iki haftayı bağlayamıyor. Bu nedenle arefeye kadar gelecek günde 3 iş günü bulunmaktadır. Üç iş günü ve arefenin de tatil edilmesiyle toplamda 4 gün tatil yapılması oldukça zor görünüyor. Bu nedenle 2018 ramazan bayramı tatili uzatılmaması ön görülüyor.

Oruç Tutmanın ve Ramazan Ayının Önemi

Oruç Arapça’da “savm” kelimesiyle ifade edilir. Savm sözlükte nefsi tutmak ve engellemek anlamındadır. İslam dininde oruç, sabahın başlangıcı sayılan ikinci fecirden (tan yerinin ağarmasından) başlayarak güneşin batışına kadarki sürede başka bir deyişle imsaktan iftara kadar ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi uzak tutmaktır.

Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar”

Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği,her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır. Dolayısıyla Ramazanayının en önemli özelliği oruç ibadetinin bu aya tahsis edilmesidir. Bundan dolayı Ramazanayına “Şehr-i Siyam” denilmiştir.


İLGİLİ HABERLER