2018 TUS 2.Dönem Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

176 0

2018 TUS 2.Dönem Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2018 TUS 2. Dönem 12 ağustos 2018 tarihinde yapılacak. 2018 TUS 2. Dönem Sınavı başvuruları 28 haziran-5 temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacak. 2018 TUS 2. Dönem Sonuçları 11 eylül 2018 tarihinde açıklanacak. 2018 TUS 2. Dönem Sınavı Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) olmak üzere iki alt sınavdan oluşacak. 2018 TUS 2.Dönem Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2018 TUS 2. Dönem Sınavı Ne Kadar Sürecek ve Sonuçları Nereden Öğrenilebilecek?

Bankaya sınav ücretini yatıracak adaylar başvurularını tamamlamalarının ardından sınava girmeye hak kazanacaklar. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr sitesinden yayınlanacaktır. 2018 TUS Temel Tıp Bilimleri Testi saat 10.15’te başlayacak olup 150 dakika sürecek. 2018 TUS Klinik Tıp Bilimleri Testi saat 14.45’te başlayacak olup 150 dakika sürecek. Her iki testin sınav ücreti de 175,00 TL’dir.

2018 TUS 2.Dönem Geç Başvuru İşlemleri Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

2018 TUS 2. Dönem geç başvuru günü 17 Temmuz 2018 tarihinde olup her iki testin de geç başvuru ücreti 265,00 TL’dir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ÖSYM tarafından internet aracılığıyla ilan edildikten sonra K veya T puanı 45 ve üzeri puan alan adaylar internet üzerinden tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2018 2. Dönem TUS Başvuruları Nasıl Yapılır?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler hâlinde açıklanmıştır:

a) Kılavuz İle Aday Başvuru Formunun Edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, 2018 – TUS Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

b) Başvuruların Nasıl Yapılacağının Belirlenmesi:

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar; başvurularını diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

ÖSYM AİS  geçerli fotoğrafı (*) bulunan adaylar; Başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır. Adayların eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınarak başvuru ekranına yansıtılacaktır. YÖKSİS’te eğitim bilgisi bulunmayan (yurt dışı (KKTC hariç), askeri okul mezunları ile ÖSYM AİS  yabancı uyruklu numarası edinen (0 ile başlayan YU numarası) adaylar) adayların ise varsa ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgileri başvuru ekranına yansıtılacaktır. YÖKSİS’te eğitim bilgisi bulunmayan (yurt dışı (KKTC hariç), askeri okul mezunları ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais) yabancı uyruklu numarası edinen (0 ile başlayan YU numarası) adaylar) adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde de eğitim bilgisi bulunmayanlar başvurularını bir başvuru merkezinden yapacaklardır.

c) Başvuru Yapılacak Merkezler:

Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacaktır.

d) Sınav Ücretinin Yatırılması: Sınava girecek adaylar, başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Adaylar 175,00 TL (oturum başına ücret) olan sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin web sitesinde  e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların görevlilere başvuruda bildirdikleri TC kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik/Y.U. Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler. Sınav ücreti ödeme işlemleri, sınava başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir.

Önemli Not: Başvuru bilgileri sisteme kaydedildiği halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir.


İLGİLİ HABERLER

Edirne’den kısa kısa

Posted by - Oca 1, 2019 0
EDİRNE (AA) – Meriç Kaymakamı Ekrem Güngör, ilçeye bağlı Karahamza köyünü ziyaret etti. Köyde incelemelerde bulunan Kaymakam Güngör, köy kahvehanesinde…