2019’un İlk Çeyreğinde Dolar 6 Lira Olacak Mı?

56 0

2019’un İlk Çeyreğinde Dolar 6 Lira Olacak Mı?

Döviz üzerindeki baskı, Amerika’nın dolar üzerindeki oyunu, TL’nin değer kaybetmesi, Dünya’yı bekleyen ekonomik kriz, savaş riskleri ile birlikte oldukça gerilen gündem sonucunda döviz her geçen gün değerleniyor. 2019’un ilk çeyreğinde dolar 6 lira olacak mı?

Uzmanlar TL’ye Müdahale’nin Olmamasını Gerektiğini Savunuyor

TL’deki değer kaybını müdahale ile durdurmanın yolu var. Pat diye faiz artışına gidersiniz, para hemen yön değiştirir. Ama sakın yıllardır tekrarlanan bu hata yapılmasın diyorum! O zaman bu kısır döngüden çıkamayız. Bırakalım saydığım artçılar nedeniyle Türk varlıklarından çıkmak isteyenler çıksınlar. Bu esnada da TL değer kaybediyorsa etsin. Biz bu ortama rağmen özellikle yatırım kredisi maliyetlerini ya da direk ifade etmek gerekirse, yatırım-üretim kredi faizlerini düşürmeye devam etmeliyiz.

Dolar Yıl Sonu Kaç TL Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası (TCMB)  Mayıs ayı Beklenti Anketi açıklandı. 2018 yıl sonu ABD Dolar beklentisi 4,22′ TL’den 4.4352 TL’ye yükseldi.

Merkez Bankası 2018 yılı Mayıs ayı Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı.

2018 yılı Mayıs ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0,76 iken, bu anket döneminde yüzde 0,99 oldu. Haziran ayı TÜFE beklentisi aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 0,32 ve yüzde 0,49 olarak gerçekleşti. Temmuz ayı TÜFE beklentisi ise yüzde 0,51 olarak gerçekleşti.

Döviz kuru beklentileri

2018 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 4,22 TL iken, bu anket döneminde 4,4352 TL’ye yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 4,33 TL ve 4,58 TL olarak gerçekleşti.

6 Lira Olacak Mı?

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi bir çok risk ile karşı karşıyayız. Gerilen ortam nedeni ile ekonomi uzmanlarının tahminleri de bir yerde sınırlı kalmaktadır. Küresel para babalarının uyguladığı oyunlar ile birlikte dolara yön verilmektedir. Dolar Dünya’nın tek para birimi olması istenmektedir. Ancak bu projenin ne zaman gerçekleşeceğini bilemiyoruz.  Şunu söyleyebiliriz ki Dolar / TL’de hareketli günler devam edecek.


İLGİLİ HABERLER