23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir?

274 0

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir?

Dünyadaki tüm çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı önemi nedir? Her 23 Nisanda okullarda şenlik olup çocuklar güle oynaya vakit geçirir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında merak ettikleriniz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili tüm detaylar haber sayfamızdan göz atabilirsiniz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir? Önemi…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Önemi ve Tarihi

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak adlandırldı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

23 Nisan Nasıl Kutlanır?

Bu günde çocuklar için bir çok etkinlik ve aktiviteler düzenlenir. Çocuk şenlikleri düzenlenir. Diğer ülkelere dostluk ve barışı simgelerler .Yani kısacası bu günde çocuklar eğlenirler.

23 NİSAN MESAJLARI 

“Ulusal egemenlik, ulusun namusu, onuru ve şerefidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.”

“Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.”

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir anlayışla iki farklı ve önemli unsuru bir arada taşıyan milli bayramımızdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.”

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ŞİİRLERİ

23 nisan şiiri 3 kıtalık

Sanki her tarafta var bir düğün.
Çünkü, en şerefli en mutlu gün.
Bugün yirmi üç Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.

İşte, bugün bir meclis kuruldu,
Sonra hemen padişah kovuldu.
Bugün yirmi üç Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.

Bugün, Atatürk’ten bir armağan,
Yoksa, tutsak olurduk sen inan.
Bugün yirmi üç Nisan,
Hep neşeyle doluyor insan.

Saip EGÜZ

 


İLGİLİ HABERLER

Dünyayı teğet geçecek

Posted by - Ağu 2, 2019 0
New York’un en ikonik yapılarından birisi olan Empire State büyüklüğündeki göktaşı gezegenimize yakın bir mesafeden geçecek. ABD’nin New York kentinin en popüler binalarından birisi…