İŞİD Katliamı

248 0

Reuters haber ajansına konuşan Filipin milletvekili Alonto Adion, IŞİD’in kısmen kontrolü altındaki Marawi kentinde kaçan bölge sakinlerinin 500 ila 1000 kişi arasında kişinin öldüğünü söyledi. Üç hafta önce Marawi kentinde alan hâkimiyeti sağlayan IŞİD’in ordunun ve ABD’li özel kuvvetlerin bölgedeki varlığına rağmen bölgedeki toprakta bir sorun yoktu. Suriye ve Irak’ta önemli ölçüde toprak kaybeden DEAŞ’ın Marawi kentinde sağladığı alan hâkimiyetiyle Güneydoğu Asya’ya sıçra

Filipinler ordusu, üç haftadır IŞİD’le ordu arasında süren çatışmalarda sadece 26 sivilin öldüğünü söylenmişti. Ancak IŞİD’li yüzde 20’sini kontrol ettiği Marawi kentinden kaçan kişiler 500 ila 1000 arasında bir ölü rakamından söz ediyor. Ordu, terör örgütü IŞİD mensubu 206 kişinin öldüğünü, buna karşı 58 askerin çatışmalarda hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 200 bin kişinin yaşadığı kentin yüzde 90’dan fazlası serbest bırakılmış durumda. Reuters haber ajansına konuşan diğer kaynaklar, ölü sayısının 100 seviyesinde olduğunu açıklamıştı.

Filipinler ordusuna ABD’li özel kuvvetlerinin de operasyonlarını desteklemeye başlamıştı. ABD askerlerinin çatışmaya girmediği, ancak Filipinler ordusuna ekipman ve danışmanlık desteği verdiği kaydedildi.

Filipinler ordusu, geçen hafta IŞİD’in kentin sadece yüzde 10’unu elinde bulundurduğunu ve günler içinde şehrin militanlardan temizleneceğini açıklamıştı. Ancak ordu, kısa süre önce IŞİD’in kontrol ettiği bölgeyi kentin yüzde 20’si olarak bildirdi. Reuters ajansı ise örgütün ne kadarlık bir alanı hâkimiyetinde bulundurduğunun net olmadığını kaydetti.


İLGİLİ HABERLER

Leave a comment