Otomotivde Yeni Rekorlar Beklenebilir

86 0

Otomotivde Yeni Rekorlar Beklenebilir

Avrupa pazarındaki toparlanma ile birlikte ihracat ve üretim açısından geçtiğimiz seneden daha iyi rakamlar gelmesi bekleniyor. Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı avrupa olduğunu göz önüne alarak Avrupa’daki toparlanmaya paralel olarak otomotivde yeni rekorların aşılacağı beklentisi oluştu.

ODD Genel Koordinatörü Toparlanma Devam Ediyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, otomotiv sektöründe Avrupa pazarlarındaki toparlanmanın devam ettiğini belirterek, “İhracat ve üretim açısından rekorların kırıldığı geçen seneden bir miktar daha iyi bir yıl olma ihtimali çok yüksek.” dedi.

Türkiye’nin en büyük ihracat pazarının Avrupa olduğunun altını çizen Erce, “Avrupa’daki toparlanmaya paralel olarak bizim ihracatımızda bir artış oldu. Türkiye’de devreye giren yeni ürünlerin de Avrupa pazarlarında kabul görmesi sayesinde ihracatımızı geçen yıl 1 milyon 333 bin adetle rekor seviyede kapattık.” diye konuştu.

Geçen Yıl 28. 5 Milyar Dolardı

Erce, geçen yıl 28,5 milyar dolar ihracat gelirinin elde edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İhracattaki bu iyi performansa paralel olarak da üretimimizi yüzde 12’lik bir büyümeyle 1 milyon 670 bin civarında üretimle kapattık. Bunlara ek olarak da yıllardır dış ticaret fazlası veren otomotiv sektörü hem ihracatta birinci sektör olma konumunu devam ettirdi hem de 6,5 milyar dolar gibi rekor bir dış ticaret fazlası vererek 2017’yi kapadı. 2017’ye baktığınız zaman iç pazarda bir miktar geri kalmakla beraber toplam otomotiv sektörü açısından iyi bir yıl oldu diyebiliriz. 2017, gerek üretim gerek ihracat gerekse dış ticaret fazlası yönünden rekor bir yıl oldu. ”

2018’de 1 Milyon Yeni Araç Satılacağı Öngörülüyor

Erce, iç pazardaki satışların bu yıl 925-975 bin adet aralığında gerçekleşeceğini öngördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:”Geçen yılı 980 bin adet civarında kapatmıştık. Dolayısıyla bir miktar daha geride kalma ihtimalimiz var. Avrupa pazarlarındaki toparlanma devam ediyor. İhracat ve üretim açısından rekorların kırıldığı geçen seneden bir miktar daha iyi bir yıl olma ihtimali çok yüksek. Üretim ve ihracat açısından geçen yılın üzerine çıkabiliriz. Yılın ilk çeyreğinde dış ticaret fazlası açısından çok iyi bir performans devam ediyor. Eğer iç pazar açısından da geçen yılın rakamlarına ulaşabilirsek yılı başarılı şekilde kapatma ihtimalimiz var.”


İLGİLİ HABERLER