Dolar yine düştü

254 0

Dolar ne kadar oldu?

Güne düşüşle başlayan ve sabah saatlerinde 3,61 seviyesinden işlem gören dolar/TL, Fed Başkanı Yellen’in açıklamaları sonrasında 3.58 seviyesinin altını gördü.

Giderek daha fazla sayıda gelişmiş ekonomide faizlerin yükseleceği beklentisiyle, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen ve dolar/TL’yi bir haftada 3.50’li seviyelerden 3.60’ın üzerine taşıyan satış baskısı bugün ABD kaynaklı siyasi haber akışıyla geriledi.

Dün gün içerisinde 3.6440’ı test eden dolar/TL bugün öğle saatlerinde 3,59 seviyesine indi.

Öğleden sonra ise merakla beklenen Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları doları 3.58 seviyesinin altına kadar çekti.

Yellen’ın açıklamaları sonrasında altın ve borsa yükselirken dolar/TL’de düşüş yaşandı.

Yellen, ABD’de enflasyon görünümünde negatif gelişmelerin farkında olduğuna ve yüzde 2 olan enflasyon hedefinin altında sonuçlar görüldüğünü belirtti. Ancak istihdam piyasasında olumlu görünümün devam ettiğini ve mevcut faiz oranlarının ileriki dönemde tüketim harcamalarını pozitif etkileyebileceğini belirtti.

Yellen, kapasite kullanım oranlarının artması ve enerji fiyatlarının toparlanmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde maaş artışlarının görülebileceğini tahmin ediyor.

Bilanço küçültmesine bu sene başlanabileceğine değinirken, zamanlama konusunda bilgi verilmedi.

Analistlere göre, Yellen yorumları tahmin edilen çizginin dışına çıkmış görünmüyor.

İLGİLİ HABERLER

sondakika

Son Dakika! Afrinde Patlama

Posted by - Mar 22, 2018 0
Son Dakika! Afrinde Patlama Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütlerinden arındırılan Suriye’nin Afrin merkezindeki arama tarama çalışması sırasında teröristlerin kaçarken…

Leave a comment