8 Mart Kadınlar Günü Kutlanma Amacı Nedir?

196 0

8 Mart Kadınlar Günü Kutlanma Amacı Nedir?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanmaktadır? Kadınlar gününde hediye tavsiyeleri. 8 Mart kadınlar günü nasıl ve nereden ortaya çıktı? İşte detaylar haberimizin devamında..

8 Mart Kadınlar Günü Nasıl Çıktı?

ABD’de bir dokuma fabrikasında ağır şartlar altında çalışan kadınlar greve çıkma kararı aldı. Greve çıkma kararı alan kadınlar taleplerini açıkladılar. Talepleri ise daha iyi koşullarda çalışıp eşit ücret almaktı. Kadınlar 16 saatlik çalışma süreleri ve ücretlerdeki eşitsizlik sebebi ile kadınlar greve çıktı.

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de anıldı. Gösterilere yüz binlerce kadın katıldı. Oy verme, seçme seçilme, meslek edinme ve mesleki eğitim görme hakkı istediler.

Rusya’daki kadın eylemlerinin başlangıcı, Jülyen takvimine göre 23 Şubat’tı. Dünya genelinde daha yaygın biçimde kullanılan Miladi takvimde bu tarih 8 Mart’a denk geliyordu. 8 Mart’ı 8 Mart yapan günlerden biri olarak kabul edilir.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

Kadınlar Gününde Ne Hediye Alınır?

Kadınlar gününde eşinize, sevgilinize, annenize hediye alarak onları mutlu edebilirsiniz. Peki ne almalısınız? İşte size hediye tavsiyelerimiz.

Kolye: Daha çok genç kadınlara hitap edebilecek bir hediye önerisi ile başlıyoruz. Şık dizaynı genç bayanların başını döndürebilecek kadar etkili olan bu kedi tasarımlı kolye,

Çanta: Kadınların oldukça sık kullandığı hem işlevsel hemde aksesuar olarak kullanılan çanta.

Çiçek: Her kadın bir çiçektir düşüncesi ile kadınlara hediye edilebilecek zarif hediyelerin başında gelir. Kadınlar günü için elbette çiçekler olabilecek en iddialı ve anlamlı hediyelerden biri. Eğer siz de bu geleneği bozmak istemiyorsanız çiçek hediye edebilirsiniz. Üzerine not yazmayı ihmal etmeyin.

Yüzük: Kadınlar gününde, uzun yıllar saklayabilecek ve kullanabilecek manevi olarak anlamı olan özel bir yüzük alabilirsiniz.

Fotoğraf: Önemli bir vakitte çekilmiş sizin için önemli olan bir fotoğrafı çerçeveletip ya da başka bir baskı tekniği kullanıp hediye edebilirsiniz. ( Yastık, T-shırt, Saat, Puzzle)

Ya da tamamen sizin el işinizle emeğinizi vererek oluşturabileceğiniz bir hediyeyi sunabilirsiniz. Önemli olan onu düşündüğünüzü vurgulamak.


İLGİLİ HABERLER

sondakika

Dalaman’da yangın yayılıyor! Köyler boşaltıldı

Posted by - Tem 11, 2019 0
Muğla‘nın Dalaman ilçesi Karaağaç mevkisinde kızılçam koru ormanlarının bulunduğu alanda öğle saatlerinde orman yangını çıktı.  Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Muğla’nın Dalaman ilçesi yakınlarında,…

TOPlist internetin gazetesi haber toplist.biz.tr hittoplist.net arama motorlarina kayit, site ekle, link ekle, toplist site ekle http://turkcetoplist.tk Zirvehit.Com