ABD ve İsrail’in İnsanlık Suçuna Türkiye’den Tepkiler!

102 0

ABD ve İsrail’in İnsanlık Suçuna Türkiye’den Tepkiler!

ABD ve İsrail’in ortak olarak Filistin’de gerçekleştirdiği insanlık suçuna Türkiye’den ağır tepkiler geldi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda olaya sebep olan ülkeler kınandı ve artık bir adım atılması gerektiği konusunda tepki verildi.

Çavuşoğlu Artık Adım Atmak Gerekiyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kudüs protestosunda Filistinlilere ateş açılmasına ilişkin olarak “Filistin’de Kudüs davasına sonuna kadar sahip çıkacağız. Katliamı kınamak yetmez, adım atmak gerekiyor. Türkiye olarak üzerimize ne düşüyorsa, bundan sonra daha fazlasını da yapacağız” dedi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da, “Taşınma kararını kınıyoruz, hukuken yok hükmündedir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da, “Taşınma kararını kınıyoruz, hukuken yok hükmündedir” denildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:  “ABD’nin Tel Aviv’de bulunan Büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve ilgili tüm BM Kararlarını  ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Bu tasarrufu hukuki açıdan yok hükmünde saydığımızı yineliyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz.

Kalın: Yeni Bir Cinayet Yeni Bir Leke

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “İsrail’in işgal altındaki Filistin’de şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir” dedi.

“Bugün İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği de ayrı bir utanç tablosudur. İşte utanç tablosu. Filistin’de onlarca insan katlediliyor. Onlar şarkı söylüyor.”

Kılıçdaroğlu: Büyükelçiliği Neden Doğu Kudüs’te Açmıyorsun

Sevgili Erdoğan, Meclis’te konuştun, söyledin. Niye büyükelçiliği açmıyorsun Doğu Kudüs’te, Filistin devletinin büyükelçiliğini? Birisi mi engel oluyor, elinden mi tutuyor? CHP Genel Başkanı olarak söylüyorum. Açık ve net Mersin’den söylüyorum, yüreğin yetiyorsa git büyükelçiliği aç ben de seni sonuna kadar alkışlayacağım” dedi.


İLGİLİ HABERLER

Merkez Bankası’ndan altın swap hamlesi

Posted by - May 3, 2019 0
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde TL karşılığı altın swap piyasası açılacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde TL karşılığı altın swap piyasası…

Selimiye Camii restorasyonu

Posted by - Eyl 18, 2018 0
Edirne Valisi Günay Özdemir’in önerisiyle Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun talimatıyla geçen yıl başlatılan “Kültür Mirası Atölyesi: Açık…