ABD: YPG ile geçici ve taktiksel bir ilişkimiz var

326 0

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan R.Cohen, ülkesinin YPG ile ilişkisinin geçici ve taktiksel olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin bugüne kadar YPG ile yaptığı işbirliğinin bir zorunluluk olduğunun söz konusu görüşmede ABD tarafından hatırlatıldığını söylemişti.

Middle East Institute’de ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan R. Cohen, “Savaş ortamının gerektirdiği şartlardan dolayı YPG ile bir ilişkimiz söz konusudur. Çünkü Suriye’deki Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Rakka’nın kurtarılmasında önemli bir rol oynuyor. YPG’yle ilişkimiz geçici ve taktikseldir” dedi.

ABD’li siyaseti uzmanı Nick Danforth ise, “ABD’nin, Rakka’nın kurtarılması sonrasında YPG’ye geçici bir ilişkilerinin olmadığına dair güvence vermesi gerekiyor. Bence YPG mensupları, ABD’nin sarfettiği sözlere şüpheyle yaklaşıyor. Onlara ihanet etmemesi gerektiğine dair teminat vermesi gerekiyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, bugün yaptığı açıklamada, “YPG ile bugüne kadar yapılan işbirliğinin bir tercih değil zorunluluk olduğunu hatırlattılar” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği görüşmenin bir numaralı gündem maddesi YPG verilen ağır silahlar ve Rakka operasyonuydu.


İLGİLİ HABERLER

ABD’den PKK açıklaması

Posted by - Mar 2, 2019 0
ABD yönetimi, 5 yılda bir yapılan değerlendirmeler sonrasında 1997’de Yabancı Terör Örgütleri listesine alınan PKK’nın listede kalmaya devam edeceğini açıkladı.…

Leave a comment