Afrin Harekatında Detaylar Netleşti!

192 0

Afrin Harekatında Detaylar Netleşti!

Afrin harekatı gerçekleşecek mi? Afrin harekatında son durum nedir? Afrin harekatında gerçekleştirilecek olan strateji ve plan netleşti. Harekatı hangi komutanın yöneteceği dahi belli oldu. İşte Afrin harekatının tüm detayları..

Özel Eğitimli Askerler Yer Alacak

Özel eğitimli askerlerin yer alacağı operasyonda vurulacak yerler dahi belirlendi. Harekatı 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel kumanda edecek. Operasyon havadan da desteklenecek. TSK 2. Ordu Komutanı Korgeneral Temel operasyonu kumanda edecek. Fırat Kalkanı’nda DEAŞ bölgeleri etkisi hale getirilmişti. Afrin’de PKK/PYD’ye kuşatma harekatı uygulanacak. Harekat “hava destekli kara harekatı” olarak planlanıyor.

Yurdumuzun çeşitli bölgelerinden gelen ve çoğu özel eğitimli personelden oluşan yaklaşık iki tugay büyüklüğünde askeri personel harekatta görev alacak. Harekatın asıl amacı örgütün merkezi bölgesi ile bağlantısını kesmek ve köşeye sıkıştırılıp teslim olmalarını zorlamak olacak. Bu aşamada da sivil halkın desteği gerekmektedir. Son zamanlarda yapılan harekat duyuruları ile sivillerin zarar görmemeleri için bölgeyi terk etmesi gerekiyor.

Bölge Sarp Kayalık

Afrin bölgesi sarp kayalıklardan oluştuğu için harekat hava destekli kara operasyonu olması planlanıyor. Afrin’deki bütün terör örgütleri noktaları İnsansız hava araçları ile kameralarla tespit edildi. Koordinatları ve görüntüleri alındı. Operasyon sırasında tüm bölgeler sistemli bir şekilde belirlendi. Sat komondoları da operasyonda görev alacak. Kuşatma harekâtında teröristlerin Afrin Amanoslarından Türkiye’ye kaçışlarının önü de kesilecek. Yine bomba dolu tüneller, tuzaklamalar, EYP’lere karşı SAT komandoları da harekât boyunca görev alacak. Harekatta çoğunlukla komando, özel kuvvet ve piyade birlikleri görev alacak. Genellikle dağlık alanlarda teröristlerin kaçışlarına karşı hava kuvvetlerine ihtiyaç duyulabilecek. Teröristlerin az sayıda gruplar ile hareket ettikleri değerlendirilip silahlı İHA’ların kullanılması planlanıyor. Sınır bölgesindeki zırhlı birlikler ise daha çok uzaktan destek verecek.

Özgür Suriye Ordusundan 5 Bin Kişi

Harekata Türk Silahlı Kuvvetleri’nce eğitilen Özgür Suriye Ordusu güçlerinden yaklaşık 5 bin kişi katılacak. Öncü kuvveti oluşturacak ÖSO, TSK desteğiyle Afrin’i terör unsurlarından arındıracak.
Yine PKK/PYD işgaline karşı Münbiç’te ayaklanan aşiretlerin de Fırat’ın doğusundan ve Münbiç’ten yönelebilecek muhtemel tehdide karşı tedbir alması planlanıyor.


İLGİLİ HABERLER