Afrin’e Kara Harekatı Başladı! Bölgeden Son Dakika Detaylar!

187 0
sondakika

Afrin’e Kara Harekatı Başladı! Bölgeden Son Dakika Detaylar!

Afrin’e Kara harekatı başladı. TSK kara harekatının başladığını resmi olarak duyurdu. Tüm yayın organları TSK’nın kara harekatına başladığını son dakika olarak giriyor. Mehmetçik Afrin’de sivilleri kurtarıyor…

Özel kuvvetler ve komandolar 2 noktadan sınırı geçti. Öte yandan tanklar ve askeri araçlar da Hatay sınırından Afrin bölgesine geçmeye başladı.

ÖSO KAPSAMLI OPERASYON BAŞLATTI

Suriye’de terör örgütü PYD/PKK’nın işgalindeki Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), örgüte yönelik geniş kapsamlı operasyon başlattı.

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) destek veren ÖSO birlikleri, Afrin topraklarına girerek içeride ilerlemeye başladı. Kara harekatını hava harekatı da destekleyecek. Hava destekli kara operasyonu ile birlikte TSK bölgeyi arındırmayı hedefliyor.

Terör Örgütleri Sivilleri Kalkan Olarak Kullanıyor

PYD terör örgütü bölgedeki sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. PYD bölgedeki sivillerin ayrılmasına izin vermiyor. Operasyonun zorluğu da burada başlıyor. Hem PYD’yi bölgeden yok etme hemde sivillere zarar vermeden operasyon yürütülmeye çalışılıyor.

Türk Silahlı Kuvettleri operasyonun başladığını duyurmasından sonra iki ayrı açıklama daha yaparak DEAŞ hedeflerinin de vurulduğunu, harekatın başlamasıyla birlikte PKK/PYD-YPG terör örgütünün başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya başladığını duyurdu. İstihbarat terör örgütlerinin, vurulan teröristleri sivil halk gibi göstermeye çalıştığı bilgisine de ulaşıldığını vurguladı.

Bu arada TSK’nın hava saldırısı sonrasında terör örgütten kurtulma fırsatı bulan Afrinli siviller, Halep’e doğru kaçmaya başladı. Bunun üzerine PYD/PKK, Beşşar Esed rejimi güçleriyle anlaşarak Afrin’den Halep’e giden yolu kapattı. Örgüt, sivilleri silah zoruyla TSK’nın hedef alabileceği noktalara götürüp canlı kalkan olarak kullanıyor.

TSK Operasyon Meşru Müdafa Kapsamında Yapılıyor

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında, harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada, yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.


İLGİLİ HABERLER

Mario Gomez’in Yeni Evi!…

Posted by - Ara 22, 2017 0
Beşiktaş’ın eski golcüsü Mario Gomez, Wolfsburg’dan 3 milyon euro bedelle kendisini yıldız yapan kulübü Stuttgart’a transfer oldu. 2001’de Stuttgart altyapısına…