Yeni Bir Vergi: Dijital Hizmet Vergisi

Hazırlanan yeni vergi paketinde pek çok farklı alanda yeni vergiler yer alıyor. Hazırlanan vergi paketi içinde bulunan Dijital Hizmet Vergisi en çok ülkemizde faaliyetini sürdüren internetin ABD’li devlerini etkileyeceği düşünülüyor. Başta sosyal medya alanında faaliyet gösteren Facebook, arama motoru Google gibi Türkiye’de de operasyonlarını sürdüren şirketlere gelecek verginin detayları şunlardır.

Dijital Hizmet Vergisi Neler Getiriyor?

Hazırlanan yeni vergi paketinin gereğince kullanıcıların internet harcamalarının %7,8’i teknoloji devlerine vergi olarak temin edilecek.

İnternet üzerinden yapılan birçok Film indirme, müzik indirme, alışveriş, uygulama kullanımları vergiye bağlanacak.

Dijital servisleri ve uygulamalarıyla birlikte Samsung ve Apple gibi markalarda vergiye dahil edilecek. Ayrıca Facebook, Amazon gibi ABD şirketleri de bu vergi sistemine tabii tutulacak. Geçtiğimiz aylarda Fransa’da uygulamaya başlayan sistem, Türkiye’de de uygulanacak ve yüksek meblağda vergi geliri elde edilecek.

Dijital Hizmet Vergisi hangi şirketlere uygulanacak?

Bu hazırlana Dijital Hizmet Vergisi’nin miktarını Cumhurbaşkanı kararnamesi ile  fiyatın 2 katına ya da %1’lik bir artışla zam yapabilecek.

Bu vergi sistemi ülkede en az 20 milyon vergi geliri elde edilmesini sağlayacak ve uluslararası şirketler arasında 750 milyon avro elde eden şirketlere uygulanacak.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz