Amazondan Alışveriş Nasıl Yapılır?

297 0

Amazondan Alışveriş Nasıl Yapılır?

Öncelikle Amazon Nedir?

Amazondan Alışveriş Nasıl Yapılır? Amazon, dünyanın en büyük online alışveriş sitesidir. Dünya genelinde bir ürün aramada ilk tercih olabilecek derecede güvenilir bir yapı, iyi bir müşteri desteği sunan Amazon’dan tıpkı ülkemizdeki çevrimiçi alışveriş sitelerinden yaptığınız alışveriş gibi Amazon’dan da gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz. Amazondan alışveriş nasıl yapılır? tüm sorularınızın yanıtlarını haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Amazon.de’nin Amazon.com’dan Farkı Var mı?

Amazon.de, Almanya merkezli Amazon’un sitesidir. Amazon.com ABD, Amazon.co.uk ise Birleşik Krallık merkezlidir. Bu bağlamda Türkçe arayüz ve kargo desteği ile alışveriş yapmak istiyorsanız Amazon.de’den alışverişlerinizi yapmanız gerekli.Amazondan Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kargo Durumu Ne Olacak?

Amazondan Alışveriş Nasıl Yapılır? Şu anda Amazon Almanya’nın açıklamasına göre 49 Euro ve üzeri alışverişleriniz kargo ücreti ödenmeden gönderilecek. Yani ortalama olarak 175TL ve üzeri siparişlerinizde herhangi bir kargo ödemenize gerek kalmayacak.

Yurt Dışı Alışverişlerindeki Gümrük Sorununa Çözüm Var mı?

Amazon’un zaten hali hazırda gümrük sorunu için ürüne göre ekstra fiyatlandırma ile gümrükte takılmaması için ücret almakta. Ürüne göre değişen bu fiyatlandırma ise bir depozito.

Örnekle açıklamak gerekirse; bir akıllı saat için Amazon sizden 75 Euro depozito aldı ve ürün Türkiye’de gümrükte 30 Euro olarak gümrük ücreti alındı. Bu durumda Amazon size kalan 45 Euro’yu tanımlı hesabınıza ya da kartınıza iade ediyor. Eğer gümrüğe takılmazsa tüm parayı geri alabiliyorsunuz. 75 Euro değil de 100 Euro ücret alımı olduğu noktalarda ise ekstra ücret vermenize gerek kalmıyor ve aradaki 25 Euro veya daha yüksek farkı Amazon kendisi karşılıyor.

Peki Nasıl Ürün Satın Alabilirim?

Bu durum ise oldukça kolaydır. Buradaki bağlantıdan üye olup bir an önce alışverişe başlayabilirsiniz. Yalnız her ne kadar Türkçe desteği kazanmış olsa da kimlik ve adres bilgilerinizde İngilizce karakter kullanımına devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında ise kimlik bilgilerinizi doğru ve İngilizce karakter ile girdikten sonra dilediğiniz ürünü seçebilir, 49 Euro üzeri ise ücretsiz, değil ise gönderim süresine göre değişen kargo sürelerine göre ekstra ücret verebilirsiniz.

Siparişi Verdim, Ödemeyi Euro Olarak Mı Yaptım?

Kredi kartı ya da banka hesabınızda Euro kurunda ödeme açık ise ödemeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu ödemenin hesabınızdan ya da kartınızdan alınması ise seçtiğiniz ürünün o anki kura göre TL’ye çevrilmiş fiyatından düşülecektir. Yani siz Amazon’a ödemeyi Euro bazında yaparken bankanız sizden ödemeyi TL olarak alacak.

Amazon.de’ye Girdim, Türkçe Değil, Nasıl Türkçe Yaparım?

Bunun için iki basit yöntem var;

Yukarıda Amazon.de sitesi içerisindeki arama çubuğunun hemen altındaki dünya simgesinden Türkçe – TR seçerek dilinizi Türkçe yapabilir, ya da sitenin en altındaki yine dünya simgesi bulunan alt paneldeki Deutsch – DE yazısına tıklayarak Türkçe – TR seçebilirsiniz.

Türkçe-Almanca Dil Hatası Nasıl Düzeltilir?

Şimdilik düzeltemezsiniz. Şu anda Türkçeleştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Ana sayfa, birçok ürün sayfası, destek bölümündeki en çok ziyaret edilen bölümler ve hesabım bölümü gibi başlıca işinize yarayacak alanlar dışında Türkçe hizmeti tam manasıyla aktif olmadı.

Kısa süre içerisinde tamamen Türkçe yapıya bürünecek olan Amazon.de’ye biraz daha zaman verebilirsiniz.

Siparişlerde Yaşanan Sorunlarda Türkçe Destek Var mı? 

Amazon Almanya’nın Ülke Müdürü olan Ralf Kleber’in söylemine göre evet. Şu anda destek sayfası da Türkçe hizmet verirken aynı zamanda e-posta ve telefon üzerinden Türkçe olarak da müşteri hizmetleri sağlayabilecekler.

Kısa süre içerisinde iyice Türkiye tarafına hazırlanmış olacak olan Amazon.de ile Türkiye’deki e-ticaretin şeklinin ciddi oranda değişebileceği görünüyor. Genel olarak Kara Cuma, Cadılar Bayramı, Yılbaşı gibi özel gün ve haftalarda önemli indirimlere giden Amazon, bu tarihlerde ülkemiz tarafından da hareketlenme ve ülkemizde bulunmayan ürünlere uygulanan gereksiz yüksek fiyat politikasını da kırabileceğini düşünüyoruz.

 


İLGİLİ HABERLER