Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’un Projeleri

121 0

Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’un Projeleri

Her zaman devasa ve görkemli yapılara hayranlık besleyen insanoğlu, bunu çoğu zaman bunu bir “güç” ya da “unutulmazlığın” bir simgesi olarak görmüştür. Mesela, Fransa’nın neredeyse sembolü olan ve yılda 6 milyondan fazla turist çeken Eyfel Kulesi bildiğiniz üzere Fransız Devrimi’ni ve demokrasinin doğuşunu temsil eden devasa bir yapıt.

Bill Gates’in ünvanını elinden alarak dünyanın en zengin insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise devasa bir projeye imza atıyor. 42 milyon yatırım yaptığı büyük bir saat projesi ile Bezof’un amacı insanlığa uzun vadeli düşünmesi gerektiğini hatırlatmak.

10.000 Sene Boyunca Çalışmakta Olacak Saat

Bezos’un Twitter hesabından paylaştığı bir videoda yaklaşık 154 metre yüksekliğindeki saatin yapım aşaması gösteriliyor. Gece ve gündüzün termal döngülerinden güç bulan mekanik saatin fikir babası ise Wired dergisi çalışanı Danny Hillis. Fikir ise Long Now Foundation ile büyüyor ve Texas’ta yapılmasına karar veriliyor.

Saatin en ilginç yönü ise tamamlandığında her biri ayrı bir zaman dilimini temsil eden 5 oda boyutunda yıldönümü çemberlerinin olması. Çemberler, 1, 10, 100, 1.000, ve 10.000 yıl bölümlerini temsil ediyor.

42 milyon dolarlık bir proje dünyanın en zengin insanı için çok masraflı görünmeyebilir. Ancak küresel nüfusun yarısının günlük 2,5 dolar, 3’te birinin 1,25 dolar altında bir yaşam sürdürdüğünü hatırlattığımızda, proje birçokları için anlamını yitirebiliyor.

Bu parayla insanlık için “şöyle yapılırdı” gibi bir liste çıkarmayacağım karşınıza. Ancak proje, sürdürülebilir iş birlikleri içinde sosyal sorumluluk çerçevesinde ilerlemez ise çok da amacına ulaşmaz kanımca. İnsanların saati ziyaret edip, “şu andan itibaren daha uzun vadeli hareket edeceğim.” demeyeceklerini siz de düşünüyorsunuzdur. Her yıl belki de milyonlrca kişinin ziyaret edeceği ve yıllar sonra bile Bezos’un isminin anılacağı, proje  PR sosları ile lezzetlendirilerek masamıza geliyor.

Bezos’ın hatırlattığı üzere insanlık olarak uzun vadeli düşünemiyoruz, hatta kendimizi tekrar etmekten öteye geçemiyoruz. Bugün dünya savaşlarının kök nedenlerine baktığımızda ekonomik sebepler en büyük etkileri olarak karşımıza çıkıyor. Belki de yeni bir dünya savaşı kapıda ki, Ali Baba’nın kurucusu Jack Ma insanlığa uzun vadeli düşünmesine neden olacak bir konuşma yaptı. Dünyanın önümüzdeki 30 yılda mutluluktan çok acı görecek olmasına değinen Ma, insanlığın ticareti, bir silah olarak görmemesi gerektiğini vurguladı.

Amazon

Amazon.com (kısaca Amazon), Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde kurulmuştur. Gerek toplam satış hacmi gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri’nden alır.

Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir elektronik ticaret öncüsüdür. Bugün Amazon’da, DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden mallar satılmaktadır. Şirket ayrıca kendi tüketici elektroniği ürünlerini (Kindle e-kitap okuyucular, Fire tabletler, Fire TV ve Echo) üretmektedir. Amazon aynı zamanda dünyanın en büyük bulut altyapı hizmetleri (IaaS) sağlayıcısıdır. Şirket arıca AmazonBasics markasıyla USB kablosu gibi basit ürünler satmaktadır.

Amazon’un Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustrayla, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan ve Meksika için ayrı alışveriş siteleri vardır. Almanya sitesinde Türkçe dil seçeneği sunulmaktadır. Amazon’un Türkiye sitesi bulunmamakla birlikte çeşitli Amazon siteleri uluslararası gönderim kapsamında Türkiye’ye gönderim yapmaktadır.

Amazon’un son yıllarda yaptığı en büyük atılım, elektronik kitap okuyucusu Kindle’ı piyasaya sürmek olmuştur. Şu anda Kindle 3 adıyla satılmakta olan cihaz, Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir. Ayrıca, Amazon internet sitesinde Kindle üzerinden okunabilecek oldukça geniş bir elektronik kitap arşivi bulunmaktadır. Halihazırda, Kindle ürünleri ve elektronik kitapların satışı Türkiye’de yapılmamaktadır.

Dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden olan Amazon.com’un logosunda yer alan sarı ok sadece bir gülen surat değil, aynı zamanda amazon.com adresinde a’dan z’ye her şeyi bulabileceğinizi söyleyen gizli bir semboldür.


İLGİLİ HABERLER