Araçlarda Yakıt Tasarrufu Önerileri

119 0

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Önerileri

Artan yakıt fiyatları nedeniyle vatandaş yakıt tasarrufunu nasıl daha fazla yapabileceğinin yollarını arıyor. Benzin ve mazota gelen zam yakıt tasarrufunda yeni yollar aramaya itiyor. Peki bir otomobil nasıl en tasarruflu şekilde kullanılır? İşte bilinmesi gerekenler ve tüm ipuçları haberimizin devamında.

Yakıt Tasarrufunun İlk Maddesi Gaza Yüklenme

Otomobil sürerken aniden gaz pedalına yüklenmek arabanın yüksek yakıt yakmasını sağlamaktadır. Ortalama bir buçuk tonluk olan otomobili hızlı bir şekilde ileri doğru ivme almasını sağlamak kolay olmayacaktır. Motorun bu yükü çekebilmesi için yakıt yakması gerekir. Ani hızlanmalarda daha çok enerjiye ihtiyaç duyulduğu için yakıt yakımı en üst düzeye çıkacaktır. Otobanda yarış yapmıyorsunuz. Bunu aklınızın bir köşesine not edin. Ani hızlanmak istiyorsanız ani yakıt harcamanız gerekmektedir. Kimimiz direksiyonun başına geçtiğimizde kendisini f1 pilotu zannetmektedir. Ancak farkında olmalıyız ki aşırı hız hem kendimize hemde çevremizdekilere zarar verecektir. Bir çok kaza aşırı hızdan meydana gelmektedir. Araç kullanan bir çok şoför bilir ki, araç belli bir hızın üzerine çıktığın da şoför kontrol dışındadır. Durmak isterse duramaz, ani manevra yapmak isterse o hızla takla bile atabilir. Bu nedenle aşırı hız hem sizin hemde başkalarının canına kast etmektedir. Tabii bunun birde yakıt tarafını unutmamak gerekiyor.

Lastikleri Kontrol Et

Yakıt tasarrufu için lastiklerinizi kontrol edin. Havası inik olan lastikler hem yakıt tüketimini arttırır, hem lastik ömrünü azaltır hemde sürüş konforunuzu düşürür. Bu nedenle lastiklerinizin basıncını her araca binmeden önce gözle ya da ayağınızla kontrol edin. Bu kontrol oldukça önemlidir. Patlamış bir lastik ile otobana kadar aracınızı sürüp, lastiği paramparça edip, tekerlek aynasını mahfeden bir çok acemi soför bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntıları yaşamamak için araca binmeden lastiklerinizin basıncını kontrol edin. İdeal lastik basıncı en az yakıt tüketimi performansı sunacaktır. Bunun nedeni ise, yer ile temasını az bulunduran lastik sürtünmeyi azaltmaktadır. Bu da motoru rahatlatmakta ve yakıt tüketimi doğal olarak azalmaktadır. Ancak çok fazla lastik basıncı da yine lastik ömrünü bitirir ve sürüş kontrolünüzü kaybettirir. İdeal lastik basıncınızı mutlaka öğrenin ve benzin istasyonlarında bulunan hava basma kısmından belirli periyodlar dahilinde ölçün.

Yüksek Devirde Kullanmamak

Otomobilinizi ideal hıza ve devire ulaştığında vites arttırmanız gerektiğini unutmayın. Vites arttımadığınız takdirde motor ekstra güç harcayacak ve yakıt performansı doğal olarak artacaktır.

Yol Bilgisayarınızda Anlık Yakıt Tüketimi Açık Olsun

Yol bilgisayarınızda anlık yakıt tüketiminizi kontrol edin. Sürüş sırasında bu ekran karşınızda açık olmalıdır. Çünkü sürüş esnasında istemeden de olsa yanlış kullanım, fazla gaza basmak gibi hatalar yapılmaktadır. Ancak anlık yakıt tüketimi karşınızda olduğunda, bu yakıt tüketiminin 10 – 11 lt seviyelerine geldiğini gördüğünüzde ayağınızı gazdan çekmek isteyeceksiniz. Önemli uyarı: Sürekli bu ekrana bakmak ve aracı bu ekrana göre kullanmak kazaya sebebiyet verebilir. Ekrana sürekli bakmamanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle yeni araç kullanmayı öğrenen bireylerin yakıt tüketimi konusunu kafasına takmamalıdır. Onlar aracı doğru kullanmayı şimdilik bilmeleri yeterlidir. Çünkü düz vitesi bir araç kullanan acemi şoförler dur ve kalk sırasında debriyaj ve gaz basımlarını ayarlayamadığı için ekstra yakıt tüketecekleri kesindir.

Trafikten Kaç

Trafikten kaçmayı herkes ister. Ancak bunun ne kadar imkanı olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle İstanbul’da yaşayan araç sürücüleri için hemen hemen trafiğe takılmamak imkansız gibidir. Ancak yakıt tüketimini arttıran en büyük sebeplerden birisi trafiktir. Sürekli dur ve kalk yapmanız sürekli gaz pedalına basmanız anlamına gelmektedir. Ayrıca araç ilk kalkış sırasında yakıt tüketimi fazla olmaktadır. Duran bir buçuk tonluk demir yığınını kaldırmak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kolay olmayacaktır. Hızını, ivmesini alan bir araç daha az yakıt tüketir.

Yüksek Hızda Camları Kapatalım

Yüksek hızda seyir ederken aracın camlarını kapatmanız gerekmektedir. Araç yüksek hızda iken, içeriye giren hava oldukça fazla olacaktır. Otomobil böylece bir paraşüt görevi görüp otomobili yavaşlatacaktır. Ancak sizin ayağınız gazda olduğu için motorun zorlandığının farkına varmayacaksınız. Bu nedenle yüksek hızda seyir ederken otomobilin yavaşlamasına etki edecek hava faktörünü unutmayınız. İçeriye giren ters yönde hareket eden basınçlı hava aracınızı siz fark etmeseniz de yavaşlatmaya çalışacaktır.


İLGİLİ HABERLER