2018 Aşure Ne Zaman Yapılır? İşte Aşure Tarifi

113 0

Aşure Ne Zaman Yapılır? İşte Aşure Tarifi

2018 yılında aşure ne zaman yapılır? Aşure yapmak için hangi günü beklemek gereklidir. En lezzetli aşure nasıl yapılır? İşte bu gibi tüm sorularınızın yanıtı haberimizin devamında.

Aşure Gününün Önemi Nedir?

İslam inancına göre Aşure Günü vaktinde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır. Aşure Gününe kıymet atfedilir. Aşure Günü’nde gerçekleştiğine inanılan dini açıdan önemli bazı rivayetler bulunmaktadır. Bunlar; Âdem’in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris’in diri olarak göğe yükseltilmesi, Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim’in ateşte yanmaması, Yakup’un oğlu Yusuf’a kavuşması, Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi, Musa’nın Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı firavun’dan kurtarması, Yunus’un balığın karnından çıkması, İsa’nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir.

2018 Aşure Günü Hangi Güne Denk Gelmektedir?

2018 Hicri yılbaşı (2018 yılında muharrem ayı) 11 Eylül Salı günü idrak edilecek. Muharrem Ayı 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Muharrem ayının onuncu günü (10 Muharrem) AŞURE günüdür. Yani 2018 Aşure Günü 20 Eylül Perşembe günü‘ne denk geliyor. Muharrem ayı mübarek bir ay olduğundan dolayı Hazreti Peygamber (sav) Ramazan ayından sonra en çok oruc tuttuğu Muharrem Ayı olmuştur. Muharrem kelime olarak ta hürmete layık anlamına gelmektedir.

Aşure Tarifi

Aşure Malzemeleri 
3-4 su bardağı
aşurelik buğday
2 su bardağı haşlanmış nohut
2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye
20 adet kuru kayısı ½ su bardağı kuru üzüm ( sultaniye )
1 adet portakal kabuğu rendesi
10-15 adet kuru incir
1 paket vanilya
1 tutam tuz
4-5 su bardağı toz şeker
½ su bardağı kuş üzümü

Üzeri için Malzemeler 
Fındık
Ceviz
Kuş üzümü
Nar
Dolmalık fıstık
Tarçın

Akşamdan buğdayı suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 5 dakika kaynatın, kapağını kapatıp bir gece bekletin. Ertesi gün buğdaylara su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın suyu azaldıkça sıcak su ilave edin. Sırasıyla içine haşlanmış nohutları kuru fasulyeyi koyup kaynatın. Suda beklettiğiniz kuru üzümleri süzüp ilave edin. Portakal kabuğu rendesi, kuş üzümünü ilave edip karıştırın. Şekerini ilave edin ve 5 dakika daha kaynatın. Kuru kayısıları, tuzu ve vanilyayı ekleyin. Aynı zamanda incirleri küçük küpler halinde doğrayın ayrı bir kapta suda haşlayın süzün ve tencereye ilave edin. Sıcak olarak kaplara paylaştırın. Soğuduktan sonra üzerlerini dilediğiniz malzemelerle süsleyip soğuk servis edin.


İLGİLİ HABERLER

Yaz Aylarında Nasıl Beslenilir?

Posted by - Nis 20, 2018 0
Yaz Aylarında Nasıl Beslenilir? Yaz aylarında sıcaklık artışıyla beraber kendini gösteren sorunlardan kurtulmak için yeme-içme tarzınızda ‘sağlıklı’ düzenlemeler yapmalısınız. Güneşin…