Demir Doğramacılıktan Fabrikatörlüğe

Demir Doğramacılıktan Fabrikatörlüğe

Bir başarı örneği olan Akgül hayatını anlattı. Demir Doğramacılıktan Fabrikatörlüğe doğru uzanan serüvene ve yaşadığı tecrübelere değinen Akgül şimdilerde fabrika sahibi.

İlkokul sıralarda çokta başarılı bir öğrencilik dönemi geçirmeyen Akgül 5 yıllık ilköğretim dönemini 6 yılda bitirdi. İlkokuldan mezun olduktan sonra İstanbul serüveni başlayacaktır. İstanbul’da demir doğramacı işini icra eden bir ustanın yanında çırak olarak işe başlayan Akgül burada işi öğrenmeye başladı. İşi öğrendikten sonra kendi atölyesini kuran Akgül “10 metre karelik bir dükkanda demir doğamacılık yapıyordum” diyerek o dönemlerini anlattı.

“Demir doğramacılık mesleğini icra eden Akgül’ün oğluna hediye edilen oyuncak arabadan etkilendiğini belirtiyor. Akgül, bir arkadaşım oğluma kumandalı oyuncak araba hediye etti. Oğlum arabayı oynarken dikkat ettim araba kumandadan ileri ve geri gidiyordu. Oğluma, sana yeni araba alırım, şimdi bu bana lazım diyerek onu elinden aldım.” İşte bu sıralarda beklide Akgül işlerini bu derece büyüteceğini tahmin edemiyordu.

Oyuncak otomobilin mekanizmasını söküp, kendi mesleğine uyarlayan Akgül, kendi ürettiği demir kapılarda denedi. Bu denemede başarılı oldu. Akgül, demir doğramacılık mesleğinden, otomatik kapı sistemleri üretimi yapan bir esnaf haline geldi. İlerleyen yıllarda devlet teşvikleri ile işyeri kurarak istihdama katkı sağlamayı düşündü.

“Bunun üzerine risk alarak dükkanımı kapatıp Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika kurmaya karar verdim.”

AKGÜL 400 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Şu an yaklaşık 400 kişiye istihdam sağladığını belirten Akgül, şöyle devam etti:
“Otomatik kapı sistemleriyle başladığım işi geliştirmek için beyin fırtınaları yaptım. Yaptığım araştırmalar neticesinde güvenlik bariyerleri, hidrolik bariyer ve mantar bariyerler üretmeye başladım. Bu ürettiğim ürünlere Türkiye’de sertifika alabileceğim bir kurum bulamayınca Amerika’da, Almanya’da ve İngiltere’de ürünlerime sertifika alarak dünya pazarına açıldım. Atölyede 3 kişi çalışırken şimdi Karaman, İstanbul ve Suudi Arabistan’daki fabrikalarda yaklaşık 400 kişi istihdam ediyoruz.”

Ürünleri İhracat Ediyor

Ürünlerinin çoğunun Ortadoğu ülkelerine ihraç ettiğini ifade eden Akgül, ”Başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Avrupa’daki çoğu ülkelere ve Ortadoğu ülkelerine ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Çoğu yerde askeri birlikler ürünlerimizi kullanıyor” dedi.

Summary
Article Name
Demir Doğramacılıktan Fabrikatörlüğe
Author
Publisher Name
İnternetin Gazetesi

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz