Geçmişten Günümüze En Önemli Sanat Eserleri

Geçmişten Günümüze En Önemli Sanat Eserleri

Boş durmadık sanat tarihinde damga vurmuş gelmiş geçmiş en iyi 10 eserlerini sizler için derledik… Geçmişten Günümüze En Önemli Sanat Eserleri

1. Bosch – The Garden of Delights (1504)

Bosch - The Garden of Delights (1504)

Tablonun sol panelinde cennet, orta kısmında dünyevi zevkler ve sağ panelinde cehennem tasvir edilmektedir. Hollandalı ressam Hieronymus Bosch’un eseridir ve Madrid’deki Prado müzesinde sergilenmektedir.

2. Michelangelo – Il Giudizio Universale/ Universal Judgement (1541)

Michelangelo - Il Giudizio Universale/ Universal Judgement (1541)

Michelangelo’nun 30 yılını Roma’da geçirmesine sebep olan ve kıyamet gününü tasvir ettiği eseridir. Günümüzde Roma‘da bulunan Sistin Şapeli‘de sergilenmektedir.

3. Ernst – Europe After the Rain II (1942) – Sumner Collection, Hartford

Ernst - Europe After the Rain II (1942) - Sumner Collection, Hartford

Sanatçı tablosunda tahrip edilmiş bir doğayı en ürkütücü biçimiyle resmetmiştir.Tuhaf bir canlı mahvolmuş dünyada aç gözlerle dolaşmaktadır. Bu resim uygarlığın gelişimine kuşkuyla yaklaşan dönem sanatçılarının fantastik kaygılarını dile getiren trajik öğelerle dolu bir çalışmadır. Günümüzde Hartford‘da bulunan Sumner Collection‘da sergilenmektedir.

4. Klimt – Beethovenfries (1902)

Klimt - Beethovenfries (1902)

Klimt bu resmi Sezession Sergisi için 1902’de hafif boyalarla direk duvara çizmiştir. 1986 yılına kadar sergilenmeyen eser şuan kalıcı yerinde o tarihten beri sergilenmektedir. Resmi Viyana‘da bulunan Sezession galerisinde görebilirsiniz.

5. Dali – Persistence of Memory (1931)

Dali - Persistence of Memory (1931)

‘Belleğin Azmi’ adındaki eser ‘Eriyen Saatler’ adıyla da bilinmektedir. Salvador Dali’nin en bilinen eseridir. Ünlü gerçeküstü tabloda yumuşaklık ve sertlik anlayışına ışık tutulmuştur. Resmin merkezinda canavara betimlemesine rastlanır ve bu Dali’nin birçok eserinde bulunur. Sanatçının kendisini betimlediği algısına yol açmıştır. New York‘ta The Moders Art Galery’de sergilenmektedir.

6. Klimt – The Virgin (1913)

Klimt - The Virgin (1913)

Birçok çiçek içeren bu resim kadınlığın gelişimini konu alır. 5 kadın ( ya da 1 kadın ve 4 farklı açıdan kendi yansıması) yer almaktadır. Kadınların geçirdiği her aşama aynı kadın tarafından temsil edilmektedir. Günümüzde Prag‘da bulunan National Gallery‘de sergilenmektedir.

7. Bosch – The Last Judgement (1505)

Bosch - The Last Judgement (1505)

Solda Adam ile Havva’nın yaratılışı tasvir edilirken sağda kıyamet tasvir edilmiştir. Viyana‘da sergilenmektedir.

8. Klimt – The Kiss (1908)

Klimt - The Kiss (1908)

Kendi altın döneminin en üst zamanlarında Klimt tarafından çizilmiştir. Modern dönemin en iyi eserlerinden biri olarak bilinir. Yağlı boya ile çizilmiştir. Resimdeki kadının elbisesi ve hatları oldukça belirgindir. Günümüzde Viyana‘da bulunan Belvedere galerisinde sergilenmektedir.

9. Botticelli – Allegoria della Primavera (1478)

Botticelli - Allegoria della Primavera (1478)
İtalyan Rönesans dönemi ressami Sandro Botticelli tarafından yapılmış eser sulu boya çalışmasıdır. Bir bahçede toplanmış mitolojik karakterler bulunmaktadır. Eser günümüzde Floransa‘da bulunan Uffizi galerisinde sergilenmektedir.

Leonardo da Vinci – Gioconda/ Mona Lisa (1505) – Louvre, Paris

Tabloda oturmuş bir bayan gösteriliyor, bayanın yüzünün kime ait olduğu hala gizemini korumaktadır. Yüz ifadesindeki belirsizlik, kompozisyonundaki anıtsallık, atmosferdeki ilginçlikler, tablo hakkındaki çalışmaları devam ettirmektedir.Paris’te Louvre müzesinde sergilenmektedir.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz