ABD ile Çin Arasında Bilim ve Teknoloji Savaşı!

Çin hükumeti ile bağlantıları konusunda yalan söyleyen Harvard profesörü 3 yıla çarptırıldı

ABD’nin Massachusetts eyaleti avukatı’nın  Salı günü açıklamasına göre. Bir Harvard Üniversitesi profesörü ve diğer iki Çinli uyruklu kişi, Çin hükümeti ile ilişkileri konusunda ABD’ye yalan söylediği iddia edilen üç ayrı davada federal olarak suçlandı.

Federal yetkililer gazetecilere verdiği demeçte, davaların Çin’in, akademisyenler ve araştırmacılar gibi “alışılmış dışı kişileri”  kullanarak Amerikan araştırma ve teknolojisini çalmak için “sürmekte olan tehdidi” vurguladığını söyledi.

ABD federal Avukatı Andrew Lelling, Harvard’ın Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümü’nün başkanı olan 60 yaşındaki Dr. Charles Lieber, Çinli kuruluşlardan yüz binlerce dolar topladığı birkaç Çinli kuruluşla çalışmakta olduğunu ve bu konuda yalan söylemekle suçlanıyor.
Mahkeme belgelerine göre, Lieber’in Harvard’daki araştırma grubu, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Savunma Bakanlığı’ndan açıklamayı gerektiren 15 milyon dolardan fazla fon aldığı belirtiliyor.
Lieber’in Çin’deki Wuhan Teknoloji Üniversitesi’ne (WUT) olan bağlılığından ve ABD2deki  üst düzey bilim adamlarını  Çin’e çekmek için işe alım planıyla yaptığı bir sözleşmeden ve bu konuda  yalan söylediği iddia ediyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz