Günümüz yazılımcılığının yükselen değeri Makine öğrenmesi (Machine Learning) nedir?

Makine Öğrenimi Nedir?
Makine öğrenimi (ML – Machine Learning), yazılım programlarının açık bir şekilde programlanmadan sonuçları tahmin etmede daha doğru olmasını sağlayan bir algoritma kategorisidir. Makine öğrenmesinin temel dayanağı, giriş verisini alabilen algoritmalar oluşturmak ve çıktıları yeni veriler ortaya çıktıkça güncellerken bir çıktıyı tahmin etmek için istatistiksel analiz kullanmaktır. Makine öğrenmesi bilgisayar, telefon vb. elektronik cihazların, geçmiş verileri analiz edip, sonuçlar çıkarması ve çıkardığı bu sonuçlara göre yeni bir davranış oluşturması veya geliştirmesidir.

Makine öğreniminde yer alan süreçler, veri madenciliği ve tahmin modellemesine benzerdir. Her ikisi de, kalıpları aramak ve program eylemlerini buna göre ayarlamak için veri aramayı gerektirir. Birçok kişi, internetten alışveriş yapmaktan ve satın alma işlemleriyle ilgili reklamlar yayınlamaktan makine öğrenimini bilmektedir.

Machine Learning kurumsal uygulamalarda da kullanılmakta olup, oldukça fazla verimli çalışmalar yapılmaktadır.

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemleri, e-postaları analiz etmek için öğrenim modellerini kullanır ve ilk olarak en önemli mesajlara yanıt vermek için satış ekibi üyelerini uyarır. Daha gelişmiş sistemler bile potansiyel olarak etkili yanıtları önerebilir.
İş zekası (BI) ve analitik sağlayıcıları, kullanıcıların potansiyel olarak önemli veri noktalarını otomatik olarak tanımlamasına yardımcı olmak için yazılımlarında makine öğrenimini kullanır.
İnsan kaynakları (İK) sistemleri, etkili çalışanların özelliklerini tanımlamak için öğrenme modellerini kullanır ve açık pozisyonlara en iyi adayları bulmak için bu bilgiye güvenir.

Günlük hayatta farkında olmadan kurduğumuz sebep-sonuç ilişkilerini keşfeden teknoloji halidir.

İnsan beyninin şöyle bir özelliği var; günlük hayatta onbinlerce uyarana maruz kalıyoruz ve her birinin bilinçli olarak düşünsek beynimiz başka bir iş yapamaz hale gelirdi. Arka planda çalışan bu işlemci, günlük hayatta karşılaştığımız pek çok detayı değerlendirerek sadece sonuçları üst beyne iletiyor.

İşte bilgisayarları kullanarak binlerce detayı işleyerek bunlar arasında sebep sonuç ilişkisi bulmaya makine öğrenmesi deniyor. Makineler bilinçaltımızın yerini alıyor ve bizim ilk bakışta söyleyemediğimiz ama bilinçaltında algıladığımız detayları işleyerek bize sonuçlar üretiyorlar. Makine öğrenmesinin terimi olduğu varsayıldığı gözleniliyor.

 

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz