Youtuber Nasıl Olunur? Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtuber Nasıl Olunur? Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Son zamanların trend uğraşlrından olan Youtuber nasıl olunur? Youtuberların kazandığı para ne kadar? Gerçekten yapmaya değer bir iş mi? Youtube kanalınız için videolar çekerek para kazanabilirsiniz. Peki nasıl? İşte tüm detayları..

Vaktiniz Var Mı?

Youtube için video çekmek için vaktiniz var mı? Youtuber olmak istiyorsanız video çekmek ve bu videoyu yayına alana kadar ki işleme sürecinde kaybedeceğiniz belli bir zaman vardır. Videoyu çekmek için okuldan yada işten vakit bulabilir misiniz? Çünkü youtuber olmak için güncel ve sürekli içerikler üretip bunları yayımlamanız gerekmektedir. Bir kitle oluşturabilmek için süreklilik çok önemlidir. Bu soruların yanıtlarını bulduktan sonra biraz teknik kısıma ilerleyelim.

Ekipmanınız ve Teknik Bilginiz Var Mı?

Çekeceğiniz videonun temasını bir sonraki aşamada belirleyeceksiniz ancak bunu yapabilmek için ekipmanınız var mı? Bir akıllı telefon ile video çekerim diyorsanız bu sizin projenize bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Ancak farklı bir tema için profesyonel makine, mikrofon, tripot gibi teknik malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ekipmanlar mevcut ya da sağlayabilirseniz işin bir de teknik kısımı var.

Video işleme yazılımlarına hakim misiniz? 

Çektiğiniz videolardaki beğenmediğiniz kısımları kesmek, birden fazla çekilen sahneleri birleştirmek ve bunu izleyiciyi rahatsız etmeyecek şekilde kurgulamanız gerekmektedir. Hem kurgu görüşü hemde teknik bilgi gerekmektedir. Adobe premier veya After Effect programlarına hakim misiniz?

Tüm bu yazılımlara hakim olmayarak ta video çekebilir ve yayınlayabilirsiniz. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve gelişen yazılımlar ile birlikte ufak uygulamalar ile videolarınızı kolay bir şekilde işleyebilirsiniz. Ancak tüm işlemler ufak düzeltmeler ve işlemeler olduğunu unutmayın. Profesyonel bir iş yapmak istiyorsanız video işleme yazılımlarını ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Önce Bir Tema Belirleyin

Youtube’a içerik üretip eklemek oldukça kolaydır. Çektiğiniz videoyu bilgisayara yükleyip, ya da telefonunuzdan gmail hesabınız ile açtığınız Youtube kanalınıza yükleyebilirsiniz.

Peki bu videoları kim izleyecek?

Çektiğiniz video insanların ilgisini çekmeli, onların hoşuna gitmeli, izleyenleri bilgilendirmeli ya da eğlendirmelidir. Ya da öyle bir tema bulursunuz ki hiç bir işlevi olmayan videolar bile Youtube’da trend olmaktadır. Ancak Youtube kitlesini iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Türkiye’de Youtube’da en çok hangi yaş ve cinsiyetten izleyiciler bulunmaktadır?

Size bu konu hakkında bir ipucu vermek isteriz. En çok Youtube izleyicilerini çocuklar oluşturmaktadır. Çocukların bir çoğu Youtube’da dakikalarca video izlemektedir. En çok çocuk kitlesi olması videonun temasının çocuklar için yapılacağı anlamına gelmemektedir. Bulacağınız etkili bir temayı bir çok kişi izleyecek ve sizi takip edecektir.

Bulduğunuz temayı nasıl daha da şekillendirebileceğinizi düşünüp izleyicilere sürekli farklı şeyler sunmalısınız. İzleyiciler çok kolay sıkılmakta ve vazgeçmektedir. Farklı içerik ekleyen yüzlerce kişi rakibiniz olacaktır.

Youtube Kanalınızı Açın ve Ayarlamaları Yapın

Youtube kanalınızı oluşturun. Kanalınız içerisindeki tüm ayarlamaları gerçekleştirin. Bunlardan bazıları kanal isminiz, logo, kapak fotoğrafı, hakkınızda ki kısmı ve diğerleri.

Video yüklemeleriniz başladıktan sonra tüm videolarınızı sistemli bir şekilde oynatma listelerine kaydetmelisiniz. Çünkü izleyicilere aynı temaya ait ancak farklı ve dağınık şekilde yüklenmiş videoları takip etmekte zorlanabilir.

Youtube Optimizasyonu hakkında araştırmalarınız yapın ve kanalınıza bu optimizasyonları uygulayın.

  • Videolarınızda alt yazı bulunması işitme engelli bireyler için oldukça önemli olacaktır. Ayrıca Youtube videolarında alt yazı olan içeriklere daha fazla değer vermektedir.

Bu gibi optimizasyonları kanalınıza ve videonuza uygulamalısınız.

Youtuber Olmanın Güzel Yanları

Sizi izleyenler tarafından tanınma imkanı bulacaksınız. İnsanlar tanınmak ister. Saygı görmek ve itibarlı olmak ister. Youtuber olursanız bir çok kişi tarafından tanınacaksınız.

Geçmişte neler yaptığınızı hatırlayacak bir anı defteri gibi olacak. Çektiğiniz videoları ilerleyen yıllarda tekrar izleyerek eski günlerinizi, o anki düşünce durumunuzu ve anılarınızı hatırlayacaksınız.

Para kazanma aşamasına gelirseniz, para kazanmaya başlarsınız. Kendinize ek bir gelir ya da direkt bir meslek bulmuş olacaksınız.

Youtuber Olmanın Kötü Yanları

Çektiğiniz videoların teması ile izleyicilere rezil olmak bu işin riskleri arasında yer almaktadır. Beğenilmeyen ve tutmayan videolar, paylaştığınız bilgiler ilgi görmediğinde itibarınızı zedeleyebilir.

Sürekli içerik gireceğiniz için her anınızı ya da boş zamanlarınızı bu işe ayırmanız gerekecek. Bu aktiflik zaman zaman insanı yorabilir.

Çektiğiniz videolar başarısız olur ve bunun üzerine sizin videolarınıza yapılan kötü yorumları görürseniz sizi oldukça etkileyecektir. Büyük emekler vererek hazırladığınız çalışmaların kötü yorumlar ile karşılaşması sizi oldukça üzecektir.

Youtuberlar Ne Kadar Kazanıyor?

Youtuberların yaptıkları açıklamalara göre videolarınızın izlenme sayısı ile alacağınız para aynı orantıda yükseliyor. Videolarınız ne kadar çok izlenirse alacağınız ücrette o kadar yükselecektir. Youtuberların bazıları binlerce lira bazıları da yüzlerce lira kazanmaktadır. Video izlenmeniz ne kadar artarsa kazancınızda artacaktır.

Tüm bu aşamaları netleştirdikten ve uyguladıktan sonra belki biraz şans belkide tüm doğruların bir araya gelmesi ile başarılı bir youtuber olabilirsiniz.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz