Bodrum Yunan adaların’dan pahalı

751 0

Bodrum Egenin en güzel ve popüler yerleşimlerinden, birbirinden güzel koyları lüks otelleri eğlence ortamları yat turları su sporları sanatçıların ve diğer ünlü simaların uğrak yerleri. Gerçi son zamanlarda bazı konularda Çeşme ile yarışamayacak bir duruma geldi maalesef.

Yine de bütün bu güzellikleri ile bir harikadır. Bodrum tutkulu bir aşktır, Akdeniz akşamlarının vazgeçilmez ege kasabasıdır.

Artık kasaba özelliklerini çok barındırmasa da! Neden “barındırmasa da” yazdım çünkü kasaba demek biraz salaş ama kaliteli demek, biraz eski ama temiz demek, biraz sakin ama doyumsuz duygular demek biraz, az ve öz ama ucuz demek benim için.

Neredeyse Bodrumda bunların hiç biri kalmamış . Bu sene Turizm bitti öldü Yabancılar artık gelmiyor! 5 yıldızlı oteller tek tek iflas ederken ve bayram tatilleri bu mekanlar için Yerli Turistin belki gönlünü yeniden kazanabilecekken, bir hançer daha vurdu bence kendine! Neden mi çünkü Bodrum pahalı Çeşmenin eline su dökmese de! Bodrum bütün Ege, Akdeniz kıyıları gibi fırsatçıların sezonla birlikte avuçlarını ovuşturduğu yer. Her dönem aşırı fiyat değişkenliği yaşayan sabit fiyatla yetinmeyenlerin yeri.

Bodrum merkez sahilin de bir çay 7-10 TL Türk Kahvesi 9-15 TL bu ara nargile popülaritesinden faydalanmak istemiş kafelerde nargile 30-300 TL yine makul fiyatlar da diyebiliriz nargileye! Durum böyle olunca Türk Turistlerin tercihi de artık Yunanistan ve adaları.. Düşünün en pahalı adası mykonoss, çeşmenin eline su dökemiyor.

Şöyle bir dert yandıktan sonra, Biz de Bu bayram Bodrumdaydık bu fırsatçıların eline düştük tabi talep artıkça fiyatların makule dönmesi gereken ülkemde küçük bir talepte “sağın inekleri” mantığı hemen işlemeye başlamıştı.. Standardımız haline gelen Bodrum Gümüşlükte bir balık ziyafeti yapalım dedik şöyle bir gezindikten sonra kıyının en sonlarında Mimoza denilen bir mekana denk geldik..

Atmosfer süper yoğunluktan ilgi zayıf, ama anlarım normaldir yoğunlar!

Oturmadan balık için pazarlık yaptık 1 kg kadar bir levrek harika 170 TL ye anlaştık gerisini konuşmadık bile rakı meze zaten ne olacak en çok 10 TL rakıda, 5 TL’de meze de fiyat oynasın!

Ama öyle olmadı hiç abartmıyorum ahtapot salata; 1 tane 10 cm’lik bacağı 5 parçaya bölmüşler ve altına otu doldurup getirmişler, fiyatı 80 TL Lan ben Samatya’ya kızıyorum 25-30 TL olur mu bir ahtapot bacağı diye neyse  Eyvallah. Mezeler lezzetten uzak ama balık güzeldi tamamdır. Dedik birde büyük gerek başımıza dedik onu da söyledik sonuçta markete karlının satışı 80 TL burada da 2 katı olsun 190 TL yok 250 TL haşırt.. bittimi yok bitmedi 40 TL garsoniye 40 tl Küver ohh miss işte bizde orada rotamızı belirledik bir daha Yunan adalarındayız diye!

Peki Bodrumda nerede yemek yenir?

Tamam çok yerdim Bodrum’u ama bütün herkes aynı mı? hayır tabi.. karınınız doyurmak için muhteşem ve uygun yerlerde var. Barlar caddesinde ilerlerken şöyle caddenin ortalarında Ulus sokak diye şirin şemsiyelerle süslenmiş bir iki kemer bulunan artık nadir kalmış bodrum taş evlerinin olduğu bir sokağa giriyorsunuz, biraz ilerleyince ilk köşede Mantıcım Cafe’yi göreceksiniz.

Evet adı Mantıcım güveç tabak içinde harika mantısı, üzerine kıvamında sosu muhteşem. Harika bir lezzet ilgili ve birikimli Taner Usta. Mantısının lezzetini anlatmaktan ise gidin ve tadın derim ama sadece mantı ile kalmayın muhteşem ev yemekleri biber dolması, kavurması, yaprak sarması ve pilavı kuru fasulyesi birde cacık varsa off off parmaklarınızı yiyeceksiniz. Bu lezzetler ne kadar peki? İstanbul’da dahi bir esnaf lokantasın ile ya aynı ücret yada daha ucuz hesap ne gelecek diye düşünmeden onu da getir, bunu da getir diyebileceğiniz Bodrum’da benim bildiğim tek mekan.. Yemeklerin ustası Eski bir Futbolcu olan şimdide Bodrum da bu şirin restoranı işleten Taner Usta sizi severse yemeklerinin özel sırlarını sizinle paylaşabilir.

Yazının tarihi 2016 Kurban bayramı, güncel fiyat ve dolar kurunu artık siz hesaplayın.

İLGİLİ HABERLER

Kutlu Yürüyüşümüzü Engelleyemeyecek!

Posted by - May 26, 2018 0
Kutlu Yürüyüşümüzü Engelleyemeyecek! Başbakan yardımcısı Fikri Işık, tarafımıza yapılan operasyonlar bizi kutlu yürüyüşümüzden vazgeçirmeyecek. Üzerimize oynanan oyunlar bizi yıldırmayacak açıklamalarında…

Jet Ski ile şov yaptı

Posted by - Ağu 31, 2018 0
”Kumanda” isimli şarkısıyla yaz aylarının gözde ismi olmayı başaran Reyhan Cansu, bayramda başarılı geçen sahne çalışması sonrası tatiline kaldığı yerden…

Edirne’den gündem

Posted by - Eki 22, 2018 0
EDİRNE (AA) – Trakya Üniversitesi’nde (TÜ) 30 yıldır çalışan ve birçok hekimin yetişmesine katkıda bulunan TÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve…

Leave a comment