İstanbul Milletvekili Gülay YEDEKCİ’DEN 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı.

225 0

İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci Çalışan Gazeteciler günü nedeni ile bir mesaj yayınladı “Basının hür sesi ülkenin demokrasi karnesidir.” Diyen CHP’li Yedekci’nin Mesajı tam metni:

CHP’Lİ YEDEKCİ: GAZETECİLER GÜNÜNÜN BİR BAYRAM OLARAK KUTLANABİLMESİ İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay YEDEKCİ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gazetecilerin iktidar baskısı nedeniyle ağır şartlarda çalıştıklarını ve özgür basının susturulmaya çalışıldığını hatırlattı. Yedekci, “Düşünce emekçileri olan gazeteciler topluma gerçekleri gösteren bir aynadır. Gazetecilerin özgürce mesleklerini yapmalarının engellenmesi ve işsizliğe mahkum edilmesi kabul edilemez” dedi.

Basının hür sesi ülkenin demokrasi karnesidir

Gazetecilerin temel görevinin kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu belirten Yedekci, “Yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olarak denetim görevini sürdüren gazeteciler topluma gerçekleri anlatmakla yükümlüdür. Bir ülkede baskıcı rejim varsa iktidar gazetecilerin özgür hareket etmesine engel olur ve iktidarın ideolojisini yansıtan tek sesli bir medya ordusu ortaya çıkar. Bu medya ordusunun görevi iktidarın yanlışlarını sorgulatmamak ve tek sesle halkın sesini bastırmaktır. Biz bu anlayışın karşısındayız. Basın özgür olmalıdır, basının hür sesi ülkenin demokrasi karnesidir” dedi.

Dik duruş sergileyen yürekli kalemlere sahip gazetecileri saygıyla selamlıyorum

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi’nin Aralık 2017 verilerine göre dünya çapında 262 gazeteci hapiste olduğunu ve her yıl açıklanan raporda ülkemizin iki yıldır “en çok gazetecinin cezaevinde olduğu ülke” olduğunu hatırlatan Yedekci, “ Gazetecilerin adliyelere haber yapmaktan çok ifade vermek için gittiği günleri yaşıyoruz. Bu zor günlerde dik duruş sergileyen, yürekli kalemlere sahip gazetecileri saygıyla selamlıyorum. Çalışan Gazeteciler Günü’nün bir anma günü olarak değil bayram günü olarak geçmesi için mücadele veriyoruz. Halkın iktidarında gazetecilerin özgürce mesleklerini sürdürmeleri mümkün olacaktır. Bu karanlık günler elbet geçecek, ne bizler ne de gazeteciler karanlığa teslim olmayacağız” dedi.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Türkiye basını milletin gerçek sesi ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafından çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek cumhuriyetin hakkıdır” demiştir. Bu söz ışığında cumhuriyetimiz etrafında bir kale oluşturan değerli basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ediyor, kalemini satmayan gazetecileri saygılarımla selamlıyorum.


İLGİLİ HABERLER

Anaokulunda Utanca Görüntüler!

Posted by - Ara 14, 2017 0
İstanbul’da bulunan Kartal Özel Çınar Anaokulu’nda yapılan bir tiyatro gösterisi tepkilere neden oldu. Gösteride kız çocuklarının, erkek çocukların ayaklarını yıkadığı…