Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Neden bilinmez, İstiklal Marşı’na yeni beste çağrısı yaptı

139 0

46. Muhtarlar Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Marşı’nın bestesinin değişebileceği sinyalini verecek şekilde konuştu  “En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekarlara büyük iş düşüyor” ifadelerini kullandı. Buradan anlıyoruz ki birileri bunu kendine emir telaki edecek ve hemen bu işe başlayacak.

ilk örnek olarak Beykoz belediyesinde ilahi olarak okutulduğu haberleri geldi fakat bizim değinmek istediğimiz istiklal marşının il bestesi.

1869 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Rıfat Çağatay; udî, çellist, kemençezen, bestekâr, yorumcu, eğitimci ve Türkiye Ulusal Marşı’nın ilk bestecisidir.
Ali Rıfat Çağatay, özel eğitim görmüş ve dönemin ünlü hocalarından da müzik eğitimi almıştır.
1. Dünya Savaşı yıllarında İstanbul’da kurulan ve İstanbul müzik tarihinde önemli yeri olan, Şark Musiki Cemiyeti’nin başkanlığını yapmış ve Türk Musikisi Ocağı adlı kurumu kurmuştur.
1914 yılında Darülelhan (Nağmelerin Evi) adıyla açılan devlet konservatuarının öğretim kadrosunda yer almış, Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde öğrenciler yetiştirmiş, 50 civarında beste yapmış ve müzik üzerine çok sayıda makale yazmıştır

 Mehmet Akif Ersoy‘un yazdığı ve 1921 yılında resmi marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nın ilk bestesini Ali Rıfat Bey yapmıştır. Bu beste, 1924 yılından 1930 yılına kadar kullanılmış, daha sonra 1930 yılında Osman Zeki Üngör’ün bestesi ile değiştirilmiştir.

işte size o beste ile İstiklal Marşımız (Video)


İLGİLİ HABERLER