Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Hangi Durumlarda Oruç Bozulur?

71 0

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Hangi Durumlarda Oruç Bozulur?

Ramazanda oruç tutan milyonlar, orucunun sakatlanmaması için oldukça dikkat etmektedir. Her sene sorulan o meşhur sorular yine gündeme gelecek. Bizde o soruların  yanıtlarını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Hangi durumlarda oruç bozulur? Diş fırçalamak orucu bozar mı? İşte detaylar..

Diş Fırçalarken Dikkat

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan resmi açıklamaya göre; Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Ancak yine de oruçluyken yutma riskine karşı diş fırçalamak önerilmemektedir.

Sakız Çiğnemek Orucu Bozar Mı?

Şekerli ya da katkı maddeli bir sakız orucu bozacaktır. Ancak kenger sakızı” gibi katkısı bulunmayan sakızlarla daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucubozmaz. Bununla birlikte, oruçlu iken bu tür sakızları çiğnemek mekruhtur.

Küfür Etmek, Dedikodu Yapmak ve İftira Atmak Orucu Bozar Mı?

Küfür Etmek, Dedikodu Yapmak ve İftira Atmak Orucu Bozar Mı? Bu saydıklarınızın hepsi kötü ahlakın çeşitleridir. Oruçlu olana veya olmayana haram kılınmıştır. Peygamberimiz, ‘Gıybeti ve yalanı bırakmayan kişinin orucuna Allah’ın ihtiyacı yoktur’ buyurur. Bütün bunlarla beraber saydıklarınızın hiçbiri orucu bozmaz.

Kan Aldırmak Orucu Bozar Mı?

Kan aldırmak orucu bozmaz. Nitekim Hz. Peygamber, ihramlı iken ve oruçlu bulunduğu sırada kan aldırmıştır (Buharî, “Tıb”, 11, “Sayd”, 11, “Savm”, 22). Ayrıca Hz. Peygamber: “Üç şey vardır orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak, ihtilam olmak” (Tirmizi, “Savm”, 24) buyurmuştur.

Göz Damlası Kullanmak Orucu Bozar Mı?

Din İşleri Yüksek Kurulu web sitesinde yayınladığı fetvada, göz damlasının orucu bozmayacağını açıkladı. Gözün, insan vücudunda kendisini yenilemeyen tek organ olduğunun altını çizen Op. Dr. Erhan Yılmazkurt, “Bu yüzden göz kesinlikle ihmale gelmez ve tedavisi devamlılık gerektirir.

Yüzmek Orucu Bozar Mı?

Denizde, havuzda ya da banyoda yıkanmak, boğaza su kaçmadığı sürece orucu bozmaz.Burundan genze ya da ağızdan mideye su kaçması ise orucu bozar.


İLGİLİ HABERLER

KAMUOYUNA DUYURU

Posted by - Oca 14, 2019 0
Engelsiz Yaşam Vakfı olarak TÜM ŞEHİT ÇOCUKLARI YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ve ENGELLİ BİREYLER YARARINA ENGELSİZ SİGORTA için düzenlediğimiz 9.ENGELSİZ YAŞAM ÖDÜLLERİ…