Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi Faydaları

166 0

Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi Faydaları

Yaz yaklaşıyor! Bununla beraber güneş gözlükleri düşünceleri ve soruları artmaya başlıyor. Güneş gözlükleri hayatımıza hem sağlık açısından önemlidir hemde yüzümüze renk katar. Kalitesiz gözlükler ise göz sağlığı açısından oldukça tehlikeli sonuçlara yer verebilir. Yüz şekline uygun seçilmeyen güneş gözlükleri ise dış görünüşün kötü görünmesine sebep olabilir. Peki Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi nasıl yapılır? güneş gözlüğü kaliteli mi? yüz için uygun güneş gözlüğü nasıl seçilir? vb. tüm sorularınızın  yanıtını internetingazetesi.com haber sitemizden bulabilirsiniz. Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi Faydaları 

Niteliği Çözün

İnsan gözü güneş ışınlarına karşı doğal bir savunma sistemine sahiptir. Fakat kalitesiz gözlükler bu savunma sistemini yok edebilir. Koyu renklere sahip olan gözlükler insan gözünün koruma mekanizmasını da devre dışı bırakarak faydadan çok zarar sağlar. Bu yüzden replika gözlüklere dikkat etmekte fayda var.

Gözlük camının renginin koyu olması koruyuculuğunun yüksek olduğu anlamına gelmez. Günlük kullanımda UV 400 özellikli bir güneş gözlüğü gözleri korumak için yeterlidir. Günlük korumanın elbette şehir şartları olarak değerlendirilmesi gerekir. Dağa tırmanmak, kayak yapmak gibi aktivitelerde UV 400 hiçbir işe yaramaz.

UV değeri ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırdıktan sonra gözlük seçiminde öne çıkan ikinci bir değerin emilim özelliği olduğunu bilmelisiniz. Plajda güneşlenirken kullandığınız gözlük %85 ve daha fazla emilim özelliğine sahip olmalıdır. Aynı durum kayak sporları ile uğraşanlar için de geçerlidir. Kum ve kar güneş ışınları etkili bir şekilde yansıttığından dolayı bu bölgelerde daha dikkatli gözlük seçimi yapmanız gerekir.

Kaliteli gözlük camları gözü her açıdan korur. Ayrıca gözlüğü taktığınız zaman meydana gelen renk değişimi sizi rahatsız etmez ya da görüşünüze etki etmez. Gözlük camında bakarken bir noktaya odaklanın ve gözlüğü hareket edin. Görüşünüzde hiçbir değişiklik olmuyor ve baktığınız nokta hareketlenmiyorsa eğer bu sorunun cevabını gözlerinizle verebilirsiniz anlamına gelir.

Yüz Şekli İçin Uygun Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Yüz şeklini belirlemek için yüzünüz üç bölüme ayırmanız gerekir. Alın ve gözler; elmacık kemikleri ve burun; dudaklar ve çene yüzün üç ana bölümü olarak ele alındığında yüz şekli ortaya çıkar.

Yuvarlak Yüz İçin:

Yüzün bölgelerinin birbirinden daha geniş olmadığı durumlar yuvarlak yüze sahip olduğunuzu gösterir. Yuvarlak yüze sahip olan kişiler köşeli, çekik ya da oval kesim güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz.

Oval Yüz İçin:

Yüzünüz yumurta şeklindeyse oval bir yüze sahipsiniz. Oval yüzü belirlerken nispeten keskin bir çene ve çok geniş olamayan bir alın sahibi olmaya dikkat etmek gerekir. Oval yüze sahip olan kişiler şanslılar bölgesinde yer alır. Tüm çerçeveler bu yüz tipine uygun olduğu için çok fazla düşünmenize gerek yoktur.

Elmas Yüz İçin:

Elmacık kemiklerinin daha çıkık olduğu ve çene kısmına doğru yüzün inceldiği yüz elmas yüz olarak tanımlanır. Elmas tip yüze sahipseniz küçük çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Gözlüğünüzün modelinin elmacık kemiğini geçmemesine dikkat etmelisiniz.

Üçgen Yüz İçin:

Geniş alın ve dar bir çene üçgen bir yüzün net tanımıdır. Bu özelliklerle birlikte çıkık olmayan elmacık kemikleri de üçgen yüze sahip olduğunuzu gösterir. Üst çerçevesi çeşitli süslemelere sahip alt çerçevesi daha düz olan ya da alt çerçevesi olmayan gözlükler sizin için uygun modeller arasında yer alır.

Kare Yüz İçin:

Geniş alın, geniş çene ve çıkık elmacık kemikleri yüzünüzün kare olduğunu anlamına gelir. Oval ve yuvarlak çerçeveler ile keskin yüz hatlarınızı yumuşatabilirsiniz. Geometrik şekilli gözlükleri ise kesinlikle tercih etmemelisiniz.

Uzun Yüz İçin:

Alnınız ve çeneniz genişse, yüzünüz nispeten gördüğünüz diğer yüzlerden uzunsa bu da uzun yüze sahip olduğunuzu gösterir. Köşeli modeller, geniş çerçeveler ve dekoratif tasarımlara sahip çerçeveye sahip güneş gözlükleri size çok yakışır.


İLGİLİ HABERLER

Pakistan, Hint pilotu teslim etti

Posted by - Mar 2, 2019 0
Pakistan’ın düşürdüğü savaş uçağının pilotu Hindistan’a iade edildi. Pakistanlı yetkililer, gözaltındaki Hint pilot Abhinandan Varthaman’ı, Hint yetkililere teslim etti. İki ülke…