ABD ile Rusya En Az 18 Kez Temasa Geçti

460 0

Donald Trump’ın, Michael Flynn ve başka danışmanlarının 2016 başkanlık seçim kampanyası sırasında Rus yetkililer ve Kremlin’den başka kişilerle en az 18 telefon görüşmesi ve e-posta haberleşmesi yaptıklarını ve bu iletişim hakkında bilgi sahibi olan eski ve yeni Amerikalı yetkililerce açıklandı. Şu anda resmi görevde olan ve görevini bırakan yetkililer bu açıklamayı Reuters’a yaptı. İşte daha önce açıklanmamış olan ilişkiler…

Üç yetkilinin Reuters’a verdikleri bilgiye göre daha önce açıklanmayan temaslardan altı tanesi Rusya’nın Washington büyükelçisi Sergei Kislyak ile Flynn ve Trump’ın diğer danışmanları arasındaki telefon görüşmelerinden oluşuyor.

Daha önce açıklanmamış olan bu ilişkiler halen seçimdeki Rus etkisi hakkında FBI ve Kongre tarafından ayrı ayrı yapılan soruşturmalardaki kayıtlarda yer alıyor.

GİZLİ BİR İLETİŞİM KANALI

Flynn ve Kislyak arasındaki haberleşme 8 Kasım seçiminden sonra hızlanmış ve iki isim Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gizli bir iletişim kanalı kurulmasını görüşmüşler.

Eski ve yeni yetkililer, bu kanal Flynn ve Kislyak’ın ABD-Rus ilişkilerinin geliştirilmesine karşı olduğuna inandıkları Amerikan ulusal güvenlik kurumlarının kademelerinden habersiz olarak kullanılmasını kararlaştırdıklarını söylediler.

Beyaz Saray seçim kampanyası sırasında Rus yetkililerle herhangi bir temas kurulduğunu Ocak ayında yalanlamıştı. Ancak daha sonra Beyaz Saray ve kampanya danışmanları, o dönemde Kislyak ve Trump’ın danışmanları arasında dört defa temas kurulduğunu doğruladı.

Bilgiyi veren kişiler, şu ana kadar incelenen Rusya ve kampanya arasındaki haberleşmelerde yanlış ya da gizli amaçlı bir işbirliğini gösteren kanıta rastlanmadığını söylediler. Ancak bu bilgilerin ortaya çıkması, Trump ve yardımcılarını FBI ve Kongre’ye, Rus yetkililer ve Rus hükümetiyle bağlantılı başka kişilerle seçim kampanyası öncesi ve sırasında yapılan temaslar hakkında eksiksiz bilgi vermeye zorlayabilir.

BEYAZ SARAY HABERLERİ YANITSIZ BIRAKTI

Beyaz Saray bu haberle ilgili olarak soruları yanıtsız bıraktı. Flynn’in avukatı da yorum yapmayı reddetti. Moskova’da bir Rus dışişleri yetkilisi söz konusu temaslar hakkında yorum yapmadı ve soruların Trump yönetimine yöneltilmesini istedi.

Rusya’nın Washington’daki büyükelçiliğinden bir yetkili ise, “Bulunduğumuz ülkedeki muhataplarımızla günlük temaslarımız hakkında bilgi vermeyiz” dedi.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment