ABD, nükleer kapasiteli bombardıman uçaklarını Ortadoğu’ya gönderdi

ABD, nükleer silah taşıma potansiyeline sahip B-52H Stratofortress bombardıman uçaklarını Ortadoğu’ya gönderdi. Pentagon da dört nükleer kapasiteli uçağın Ortadoğu’ya gitmek üzere kalkışının görüntülerini paylaştı.

ABD bu kararı, İran’ın 2015’teki nükleer anlaşma gereği durdurduğu nükleer faaliyetlerine, 60 gün içinde ABD’nin ambargolarına ilişkin bir değişiklik olmadığı takdirde uranyum zenginleştirmeye yeniden baylayacağını açıklaması üzerine aldı.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Merkezi Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTOM), resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle dendi: “20’nci Yurt Dışı Bombardıman Teşkilatı’na tahsis edilen ABD B-52H savaş uçakları 8 Mayıs’ta CENTCOM operasyon bölgesine varmıştır. Bombardıman Görev Gücü bölgedeki ABD güçlerini ve ABD’nin çıkarları savunmak amacıyla gönderilmiştir.”

Fox News’e göre Stratofortress bombardıman uçakları salı günü Louisiana’daki Barksdale Hava Üssü’nden kalkarak Katar’daki Al Udeid Üssü’ne uçtu.

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz