ABD’yi sarsan polis şiddetine LeBron James’ten sert tepki

ABD’nin Minneapolis kentinde, George Floyd adlı bir siyah vatandaşın gözaltına alınırken polis tarafından boğularak öldürülmesine yönelik tepkiler giderek büyüyor.

Los Angeles Lakers’ın yıldızı LeBron James de yaşananlara Instagram hesabından sert tepki gösterdi.

James, 2017 yılında siyah vatandaşlara karşı polis şiddetine tepki çekmek için ABD ulusal marşı esnasında diz çöken ve o günden sonra adeta Amerikan futbol liginden aforoz edilen yıldız Colin Kaepernick’in fotoğrafı ile Floyd’un boynuna dizini bastıran polisin fotoğrafını yan yana koydu. “İşte sebebi” diye yazan James, “Şimdi anlıyor musun? Yoksa senin için hâlâ net değil mi? #UyanıkKal” ifadelerini kullandı.

Yurttaşların çektiği ve sosyal medyada paylaşılan video kaydında, beyaz polisin yere yatırarak diziyle boynuna bastığı George Floyd, dakikalar boyunca defalarca “Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen” şeklinde yalvarmıştı.

Bir süre sonra yerde hareketsiz kalan Floyd, daha sonra gelen acil sağlık ekipleri tarafından ambulansa alınarak hastaneye kaldırılmış ancak kısa süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, Floyd’un ölümüne karışan dört polisin görevlerine son verildiğini duyurmuştu.

‘Siyahi olmak ‘ölüm cezası’ olmamalı!’
Frey, “ABD’de siyahi olmak ölüm cezası anlamına gelmemeli. Beş dakika boyunca beyaz bir polisin siyahi bir adamın boynuna diziyle bastırdığına tanık olduk. Beş dakika boyunca… Biri sizden yardım istiyorsa, ona yardım etmek zorundasınız” dedi.

Olayın detayları da incelenirken polis raporunda elleri kelepçeli olan Floyd’un polise mukavemet ettiği ifade edildi. Direnme fiziksel temasın videonun öncesinde yaşandığı belirtilirken şahsın sakinleştirilmesi için yere yatırıldığı kaydedildi. Videoda da görüldüğü ve duyulduğu üzere polislerden biri can çekişen ve yardım isteyen George Floyd’a “Sakinleşmediğin sürece kalkamayacaksın… Beden dilin hala deli gibi” şeklinde ifadeler kullanıyor.

Tartışmaların ve eylemlerin corona virüsüne rağmen Minneapolis’te yoğun bir şekilde devam ermesi bekleniyor. İlk eylemlerde polis protestocularla sert bir çatışmaya girdi. Bu müdahalenin de olayları bir süre daha alevlendirmesi bekleniyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz