Avrupa ülkesi savaş yerine döndü! Olaylar tüm ülkeye yayılıyor

İspanya’nın doğusunda bulunan Katalonya bölgesinde başlayan olaylarda çok sayıda kişi yaralandı. Olaylar ülke geneline yayılmaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda tutuklu yargılanan 9 Katalan siyasetçi 9 ila 13 yıl hapis cezası almıştı. Bu olayın ardından Katalonya’da başlayan eylemler küme küme ülkenin diğer şehirlerine sıçradı.

Son bir haftada, en başta Bask bölgesi, Madrid ve Valensiya olmak üzere İspanya’nın farklı şehirlerinde mahkûm olan Katalan siyasetçilerin serbest kalmaları için eylemler yapıldı.

Olaylar en şiddetli olarak Bask özerk yönetiminin Bilbao ve San Sebastian şehirlerinde meydana geldi. İspanya’da bağımsızlık ve özgürlük yanlısı girişimleriyle öne çıkan bu şehirlerde “Referandum suç değil. Halkın kendi geleceğini seçme hakkını savunuyoruz ve savunacağız.” mesajı verildi ve çeşitli eylemler yapıldı.

 

Bununla birlikte, İspanya’da aşırı sağ görüşlü Vox partisinin pazar günü Bilbao kentinde miting düzenlenmişti. Partinin düzenlediği mitingi protesto etmek isteyen faşizm karşıtı eylemciler ile izinleri olmadıkları için gösteriye müdahale eden polis arasında gerilim yaşandı. Olaylarda 18 kişi gözaltına alındı.

Bu arada tutuklanan Katalan siyasetçilere destek olmak için geçen hafta başkent Madrid’de gerçekleştirilen ve aşırı sağ görüşlü grupların engellemek istedikleri eylem de olaylı geçti.

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz