Cahangu Adasında Devasa Kaplumbağalar

Temiz ve masmavi okyanusu pırıl pırıl kumsalı ve yeşil ormanlarıyla Tanzanya’nın yarı özerk bölgesi Zanzibar’ın yakınlarındaki Changuu adası devasa kaplumbağalarıyla turistlerin ilgi odağı haline geldi. Afrika’da bulunan Zanzibara yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunan yeşil ve mavi ada dev kaplumbağaları içinde barındırıyor.

Turistlerin ilgi odağı olan kaplumbağaları ziyaretçiler elleriyle besliyor. Çeşitli bitkilerle beslenen devasa kaplumbağalar yumurtlama zamanı geldiğinde yuvaları olan bataklıklara giderek yumurtalarını bırakıyorlar. Adayı ziyaret eden turistlerin ilgilerini çekmek için kaplumbağaların yaşlarını sırtlarına yazan turizm bakanlığı böylelikle kabuklarına bakıldığında kaplumbağaların yaşlarını öğrenebiliyor.

Adada dev kaplumbağaları ziyaret eden turistler marul ve çeşitli meyvelerle sevimli dev dostlarını besliyor. Adada yaşayan en yaşlı kaplumbağa 193 yaşında. Adanın gerçek ismi Changuu olsa da turistler burayı dev kaplumbağa adası diye biliyorlar. Dev kaplumbağaların gerçek mimarisi İngiliz valisi 1919 da Zanzibar sultanına 4 dev aldabra kaplumbağası gönderdi. 1950 yıllarına gelindiğinde kaplumbağalarda büyük artış olmaya başladı. Aldabra kaplumbağaların ömrünün yaklaşık 200 yıl olduğu biliniyor. Şuanda en küçüğü birkaç günlük olan kaplumbağaların en yaşlıları 193 yaşında olduğu kaydedildi. Yerli halk ve yabancı turistler kaplumbağalarla güzel vakit geçirip eğleniyorlar. Müthiş doğasıyla baş başa kalmak isteyen turistler adadaki otellerde konaklayarak tatilin ve doğanın keyfini çıkarıyorlar.

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz