Çiftçiler Günü Ne Zaman?

Çiftçiler Günü Ne Zaman?

Ülkemizdeki çiftçilerin öneminin son yıllarda daha da farkına varılması ile ayrı bir önemi olan bu gün hangi tarihte kutlanacak? Dünya çiftçiler günü nedir ve ne zaman ortaya çıkmıştır?

Çiftçinin Önemi ve Liderlerin Sözleri

Arkadaşlar, dünyada zaferlerin iki vasıtası vardır. Biri kılıç, diğeri sapan. Hakiki zafer kılıçla değil, sapanla yapılandır. Milletleri vatanlarında yerleştirmenin, millete istikrar vermenin aracı sapandır, sapan, kılıç gibi değildir. O kullanıldıkça kuvvetlenir… Türk çiftçisi bir eliyle kılıcını kullanırken, diğer elindeki sapanı topraktan ayrılmadı. Eğer milletimizin çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık” (M. Kemal ATATÜRK)

Cicero, çiftçiyi “Gerçek çiftçi; ürününü göremeyeceği halde, toprağını eken adamdır” diyerek tanımlarken, Emerson “İlk insan, ilk çiftçiydi” diyor. Cenap Şahabettin ise “Ekinlere bir kere de çiftçi gözüyle bakınız; başakları hükümdar tuğlarından ve taneleri incirlerden daha kıymetli bulursunuz” diyerek çiftçiliğin önemini vurguluyor.

Dünya Çiftçiler Günü Ne Zaman?

Dünya genelinde Çiftçiler günü 14 Mayıs tarihinde kutlanmaktadır.

Dünyanın En Büyük Tarım Ekonomisine Sahip Olan Ülkelerdeniz

Türkiye’de tarım, üç milyona yakın tarım işletmesiyle, dünyanın en büyük sekizinci tarım ülkesi olması ve tarım sektörünün nüfusun dörtte birini istihdam etmesi nedeniyle, ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyor.

Tarım nüfusunun ağırlıklı olduğu ülkemizde, geçimini topraktan sağlayan çiftçiler,  dört mevsim üretim yaparak, sofralarımıza gelen besinlerin emek gücünü oluşturuyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, çiftçiler gününü şu sözler ile kutladı: Kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli görevin çiftçilere düştüğünü aktaran Köprülü, “Çiftçilerin sesi, temsilcisi olmaya, sorunlarını anlatmaya ve çözümler üretmeye her zaman devam edeceğiz. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi milletin gerçek efendisi yapıncaya kadar çalışacağız. Tarlada, bağda, bahçede, merada toprağı işleyen, üreten tüm çiftçilerin gününü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz