Doğa Yıkıcı Gücünü Bu Sefer Japonya’da Gösterdi

 

Japonya da hafta sonu etkili olan Hagibis tayfunu 6 bölgeyi etkisi  altına aldı şiddetli tayfunda 68 kişi yaşamını yitirdi. Kyodo haber ajansının topladığı verilere göre Japonya’yı etkisi altına alan şiddetli tayfunun yol açtığı yıkımda 68 kişinin can verdiği açıklandı. İtfaiye polis ve tüm sivil savunma ekiplerinin felaketin yaşandığı bölgede 100 ün üzerinde insanların yaralandığı 15 kişinin de kayıp olduğu açıklandı bakanlıktan yapılan açıklamada toprak setleri yıkılan nehir sayısının 47 olduğu belirtildi. Şiddetli tayfunun Japonya’nın farklı bölgelerinde elektrik kesintileri  19 bölgede ise 146 toprak kayması gözlemlendi.

Su seviyesinin yüksek olması nedeniyle hasar tespiti tam olarak yapılamamaktadır. Bakanlıktan ek bütçe hazırlığına gidildiğini yeniden inşa için ek bütçe hazırlanacağı söylendi. Sağlık bakanlığından yapılan açıklamada Japonya’nın 13 bölgesinde su kesintisi olduğunu bu durumda 133 bin haneye su verilmediğini belirti.

Başkan ”Abe Şinzo”  ek bütçe ile beraber rezerv fonlarını kullanacağını bildirdi. Ülkede tren seferlerinin devam ettiğini bölgede 200 den fazla eğitim kurumlarının ve okulların tatil edildiği açıklandı meteorolojiden gelen habere göre Hagibis tayfununun 60 yılın en şiddetli tayfunu olduğu belirtildi. Japonya’nın başkenti başta olmak üzere birçok şehirde acil durum ilan edildi.

 

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz