Doğu Akdeniz’de Mutfaklar Yardımlaşmayla Lezzetleniyor

Sonbaharın gelmesiyle ülkemizin dört bir yanında kış hazırlıkları devam ediyor. kış hazırlıkları ülkemizde genelde imece usulü ile gerçekleştirilir. İllerimizden Hatay’da ev kadınları tüm kışlık yiyecekleri elbirliği ile hazırlıyor.

UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilen Hatay’da kadınlar, mutfaklarına lezzet katan yiyecekleri imece usulü hazırlıyor.

Yaz mevsiminin bol sebzeli dönemlerinde doğu ak denizin lezzetlerini kış ayında yaşamak isteyen Hatay’ın ev kadınları itinalı ve yoğun bir çalışma içine girdiler. Yapılacak işlerini sıraya koyarak komşuların yardımıyla imece usulü kışlık eksiklerini gideriyor.

Yemeklerimizin olmazsa olmazı salça yapımı ile başlayan zorlu serüven. Tek başına hazırlamak günlerini alacakken elbirliği ile tarladan toplanıp gelen biberlerin seçme, temizleme, ayıklama, çekme ve kurutma işlemlerini hep bir arada tamam ediyorlar. İkinci yoğun mesai kurutma işlemi için bir araya geliyorlar kışın gerek yemeklerde kullanmak gerekse atıştırmalık olarak patlıcan, üzüm, incir, biber, fasulye ve kabak gibi ürünler kurutuluyor.

Reçeller kavanoz kavanoz hazır ediliyor. Hatay’ın meşhur tuzlu yoğurdu da kavanozdaki yerini alıyor.

Yöre halkından Halime demirci yaptığı açıklamada, bizim buralarda mutfak lezzetimiz dillere destandır. Mutfağımızın lezzet ürünlerini elbirliği ile hazırlarız dedi. Kış aylarına hazırlık yaptıklarını dile getiren Demirci, hazırladığımız tüm ürünler tamamen doğaldır. Yapımı emek isteyen tüm işlerimizde imece usulünü kullanarak hem keyifli zaman geçirilir hem de birbirimize yardım ederek mutfağımızın kışlık ürünlerini kısa sürede hazır ederiz. Diye konuştu.

 

Oktay Salış

Editörümüz Edebiyat Fakültesinden yakın zamanda mezun olup sitemizde güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz