Down Jones’un Rekor Düşüşü Dünyayı Etkiledi!

Down Jones’un Rekor Düşüşü Dünyayı Etkiledi

Down Jones’un rekor düşüşü ekonomide dünya borsalarında paniğe sebep oldu. Peki Down Jones neden düştü, düşüş daha ne kadar sürecek. İşte tüm detaylar. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası olan New York Wall Street’te Dow Jones Endeksi’nde kayıplar yüzde 5’i aştı.Amerikan Borsaları’nda çok sert düşüş yaşanıyor. Dow Jones endeksinde kayıplar bir ara yüzde 6’yı buldu. Down Jones Rekor Düşüş Dünyayı Etkiledi.

Dow endeksi Türkiye saati ile 23.35’de yüzde 3.02 kayıpla 24 bin 750 puanda seyrediyor. Bu sert düşüşle Dow Jones’un yanı sıra S&P ve Nasdaq da 2018’deki bir aylık tüm kazançlarını geri vermiş oldu. Piyasalardaki tedirginliği ifade eden VIX (Korku Endeksi) yüzde 77’den fazla yükselerek 30’un üzerine çıktı.

Piyasalardaki Satış Havasından Etkilenmemek İçin Temkinli Olun

QNB Finansinvent Yatırım Danışmanlığı Birimi Yöneticisi Kudaloğlu “Yatırımcılar birçok riski göz ardı etmişti, bunlar şimdi fiyatlanmaya başlandı. Dow Jones vadeli kontratlarında son 3 günde %10’ları geçen düşüş var..Bu bozulan görünümün bir anda toparlanmasını beklemek zor. Ama sert düşüşler sonrası ABD piyasalarında bir miktar tepki gelebilir. Ama özellikle 2017 yılı boyunca devam eden pozitif hava bozuldu, yatırımcıların tüm piyasalarda temkinli kalmasında fayda var” dedi.

Düşüşün DOLAR – TL’ Etkisi Olacak Mı?

Etki sınırlı kalabilir.

Aksoy “Cuma günü ABD’de ücret enflasyonun beklentinin oldukça üzerinde açıklanması enflasyonun da artacağı kaygılarına neden olarak küresel hisse senedi piyasalarında sert bir satışa neden oluyor. Yabancı yatırımcıların olası negatif haberler ya da dolarda küresel değerlenmenin devamıyla TL’de yüklü pozisyonlarını bir kez daha kapatabilecek olması Lira konusunda temkinli görüşümüzü korumamıza neden oluyor” yorumuna yer verdi.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz