Hindistan vaka ve ölüm sayısında zirvede !

Hindistan Sağlık Bakanlığı , 414 bin 188 koronavirüs vaka sayısı olduğunu ve 3 bin 915 ölüm olduğunu açıkladı.

Hindistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 414 bin 188 Kovid-19 vakası ve virüse bağlı 3 bin 915 ölüm kayıtlara geçti. ABD, İngiltere, Almanya ve diğer ülkeler Hindistan’a ilaç, test kiti ve tıbbi oksijen yardımlarının sonrasından sıra aşı yapımında kullanılan maddelerin ihracını da çalışmalar başlatıldı. ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dabiel B. Smith, ülkeye ulaştırılan aşı bileşenlerinin 20 milyon AstaZeneca aşısının üretilmesine yardım edeceğini söyledi. Ülkede bir çok sayıda sağlık uzmanı salgınla mücadele için  tek çarenin tam kapanma olduğunu açıkladılar.

Hükümette görevli sağlık uzmanı Dr. Randeep Guleria, geçen yıl olduğu gibi Hindistan’ın özellikle bazı bölgelerinde tam kapanmanın gerekli olduğunu açıkladı. Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan’da aşılama kampanyanın başlatıldığı 16 Ocak’tan bu yana 164 milyon 973 bin 58 doz aşı yapılsa da kampanya, henüz salgını durdurabilecek sonuca ulaşmadı.

SII Üst Yöneticisi Poonwalla, aşı üretimde  gerekli bazı hammaddeler için uygulanan ambargonun kaldırılması amacıyla ABD Başkanı Joe Biden’a çağrı yapmıştı.

Ölüler yakılmaya devam ediyor 

Hindistan geleneğinde ölü yakma, cenaze törenlerinin de en parçası. Hindular, ruhu bedenden ayırmak için bedenin yok edilmesi gerektiğine inanıyorlar.

Hindistan’ın başkenti Delhi’de park gibi açık alanlarda derme çatma odun yığınları ateşe veriliyor, ölüler yakılıyor. Aileler, ölülerini yakmalarına izin verilmeden önce saatlerce beklemek zorunda oluyor . Ayrıca odun toplamak ve diğer ritüellere yardımcı olmaları da isteniliyor.

SON DAKİKA: Hindistan Başbakanı Modi: Koronavirüs ülkeyi sarstı! - Haberler  - Dünya Haberleri

Hindistan'da bu kez de "üçlü mutant" koronavirüs varyantı çıktı |  Independent Türkçe

Bunları da sevebilirsiniz