İdlib’den kaçan 3 milyon Suriyeli sınırımıza dayandı

613 0

Birleşmiş Milletler, saldırıların devam ettiği İdlib’den kaçan Suriyelilerin Türkiye sınırına gittiğini söyledi.

BM Genel Sekreter Sözcülerinden Farhan Haq, İdlib’e yapılan saldırılar sonrası 3 Milyon sığınmacının Türkiye sınırına yöneldiğini söyledi 

Esad rejimi ve  Rusya’nın ortak hava saldırıları, Suriye’nin İdlib şehrinde devam ediyor. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne 26 Nisan-12 Temmuz’da düzenlenen saldırılarda 157’si çocuk, 111’i kadın 606 sivilin yaşamını yitirdi.

İDLİB’DEN TÜRKİYE SINIRINA SIĞINDILAR

Esad rejiminin düzenlediği saldırılar sonrası bölgeden 3 milyona yakın Suriyeli bu saldırılardan kurtulmak için İdlib’den Türkiye sınırına sığındı.

Hatta 3 milyona yakın Suriyeli, Türkiye sınırını geçmek için her yolu deniyor.

TÜRKİYE SINIRINA KAÇTILAR’ AÇIKLAMASI

BM Genel Sekreter Sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde bu konuya da yer verdi.

Haq, bölgede yaşayan 3 milyon Suriyelinin güvenliğinden endişeli olduğunu dile getirerek, “Binlerce kişi çatışmalar nedeniyle hafta sonu Türkiye sınırına doğru kaçtı.” ifadesini kullanan Haq, son 4 ayda çatışmalar nedeniyle 500 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 okul ve bir sağlık merkezinin de çatışmalardan zarar gördüğünü belirtti.

TÜRKİYE’NİN SINIRDA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Ancak Türkiye, Suriyeli sığınmacılara karşı mücadeleye devam ediyor. Suriyelilerin sınırı geçmemesi için birtakım çalışmalar da yapılıyor.


Harun Gencel

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.