Koronavirüsün yayılmasında etki eden 5 yönlü faktör!

Yeni tip koronavirüsün ortaya çıkardığı Covid-19 hastalığı dünya genelinde olumsuz etkenler yarattı. Bazı ülkeler salgını kontrol altına almada başarılı oldu. İşte bu başarıya sebep olan 5 strateji!

Johns Hopkins Üniversitesi’nin veritabanına göre, 24 Mart sabahı itibarıyla virüsün bulaştığı kişi sayısı 380 bini; can kaybı da 16 bin 500’ü aştı.

BBC’ye konuşan Johns Hopkins Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolbert Nyenswah, “Salgının yayılmasını kontrol altına alan etkili önlemler uygulamayı başaran bazı ülkeler var ve bu ülkelerden ders almamız gerekiyor. Yalnızca demokratik ülkelerin uygulamasının çok da kolay olmadığı aşırı sert önlemlerle artış hızını kontrol altına alan Çin’den bahsetmiyorum. Bu kadar sert olmayan ancak hala etkili önlemler yürürlüğe koymayı başaran ülkeler de oldu” dedi.

Uygulanan yöntemler arasında en etkili olanlardan bazıları şunlar:

1. DAHA ÇOK TEST

Konuyla ilgili BBC’nin sorularını yanıtlayan Johnson, “Güney Kore’de günde yaklaşık 10 bin kişiye test yapılıyor. Bu da, iki günde ABD’nin bir ayda yaptığından daha fazla insana test yapıldığı anlamına geliyor” dedi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da semptom gösteren herkesin test edilmesinin salgının “yayılmasının durdurulmasında kilit rol oynadığını” belirtti.

Ghebreyesus, sadece en yoğun semptom gösterenlere test yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, bu şekilde elde edilen verilerin istatistiksel olarak güvenilir olmayacağı ve hastalığı daha hafif geçirenlerin de virüsü yaymaya devam etmesiyle sonuçlanacağı uyarısı yaptı.

2. VİRÜSÜ TAŞIYANLARIN TECRİT EDİLMESİ

Johnson, Çin hükümeti yeni potansiyel vakaların tespiti konusunda “aşırı bir teyakkuz halinde” olduğunu ve bu durumun da vaka sayısındaki artış hızının düşmesinin arkasındaki nedenlerden biri olabileceğini söyledi.

Nyenswah, Tayvan ve Singapur’da virüsü kapan kişilerle mülakatlar yaparak, güvenlik kamerası kayıtları incelenerek ya da ulaşım ağı kullanımları takip edilerek hastalığı kapan kişilerin temas kurduklarının tespit edildiğini söyledi.

3. HAZIRLIK VE HIZLI ŞEKİLDE HAREKETE GEÇİRMESİ
Nyenswah, “Tayvan ve Singapur gibi örnekler, yeni vakaların tespiti ve izole edilmesinin yayılımı kontrol altına almakta çok hayati önem taşıdığını gösteriyor” dedi.

Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanan bir makalede, Tayvan’ın başarısının arkasında 2003 yılında salgın kontrol merkezinin kurulması gibi bu tarz bir salgın hastalık olma ihtimalini karşı hazırlıklı senelerdir hazırlık yapıyor olmasının yattığına da dikkat çekildi.

Hong Kong, 3 Ocak’ta gümrük kapılarına termal kamera yerleştirdi ve hemen ardından da gelen tüm turistlerin 14 gün karantinaya alınması uygulamasına başladı. Aynı zamanda doktorlara Vuhan’a seyahat etmiş olan ve ateş ya da akut solunum yolu enfeksiyonu semptomları gösteren herkesi bildirme zorunluğu getirildi.

4. SOSYAL MESAFE
Bu aşamadan sonra halkın genelinin korunması için en etkili yöntem Hong Kong ve Tayvan’da olduğu gibi en hızlı şekilde sosyal mesafelendirme uygulamasına geçilmesi oluyor.

Hong Kong, Ocak ayı sonundan halktan evden çalışması çağrısı yaptı, okullar tatil edildi ve tüm sosyal etkinlikler iptal edildi.

5. HİJYEN ARTIRICI ÖNLEMLER
Nyenswah, “Birçok Asya ülkesi, 2003’teki SARS deneyiminden önemli dersler çıkardı. Bu ülkeler, hijyenin insanların hasta olmasını ve diğerlerine bulaştırmasını engelleyeceğini biliyordu” dedi.

Her ne kadar yüz maskeleri, hastalığın geçmesini engellemede kesin çözüm olmasa da öksürük ya da hapşırık yoluyla havaya bulaşması riskini azaltıyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz