Mitsotakis’ten Kıbrıs için küstah açıklama

681 0

Yunanistan’ın yeni başbakanı Mitsotakis, Kıbrıs Rum Kesimi’nde skandal bir açıklamaya imza attı. Adadaki Türk varlığının işgal olduğunu belirten Mitsotakis, Kıbrıs’tan Türk askerinin ayrılması gerektiğini söyledi.

7 Temmuz’da başbakanlık koltuğunu Alexis Çipras’tan devralan Mitsotakis, Kıbrıs Rum Kesimi’ni ziyaret ederek temaslarda bulundu. 

Küstahça açıklamalar yapan Mitsotakis adanın Türkiye’nin işgali altında olduğunu söyledi. Mitsotakis, adanın birleşmesi için başlayacak görüşmelerden önce Türk askerlerinin adadan ayrılması gerektiğini de dile getirdi. Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Mitsotakis, ilk ziyaretini Rum Kesimi’ne yaptığı için çok duygulandığını belirtti.

Mitsotakis, görüşmede Türkiye ile Rum Kesimi arasındaki ilişkinin masaya yatırıldığı ifade ederken, barış görüşmeleri konusunda da iyimser olduğunu duyurdu. Kriakos Mitsotakis, İsrail, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin adanın etrafında yaptığı doğalgaz sondaj çalışmaları sırasında Türkiye ile ilişkilerin gerilmesi durumunda sadece Atina’nın değil Brüksel’in Rum Kesimi’ni koruyacağını söyledi.


Harun Gencel

Harun Gencel

Harun Gencel 1991 Trabzon Doğumlu olan editörümüz , Sitemizde güncel olarak haber yazmakta olup aynı zamanda yayınlanan haberlerin kontrollerini de sağlamaktadır.