Sınır kararları belirlendi

 Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle  Mart 2020’den bu zamana kadar  kapalı kalan  ABD ile Kanada ve Meksika arasındaki sınırının 1 ay daha kadar  kapalı olacağı duyuruldu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığından yapılan duyuruda, koronavirüs sebebiyle yaklaşık 1 senedir  sınırların zorunlu olmamış  geçişlere şuan  kapalı olması kararının 21 Mayıs’a kadar uzatıldığı öğrenildi.

ABD yönetimi her ay Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yönerge ve önerilerini değerlendirerek sınır geçişlerinde salgının kontrolüne ilişkin düzenlemeleri yenileniliyor. Bir yıldır  süreci  kapalı olan sınırlardan sadece “zorunlu geçiş” olarak tanımlanan kategorideki kişiler geçebiliyor.

Bunun  yanından  bazı Kongre üyeleri söz konusu kararı doğru bulmadıklarını dile getirirken Demokrat Texas Vekili Henry Cuellar, Meksika sınırından ABD’ye yasa dışı göçmenlerin kabul ettikleri  bir noktada sınırın kapalı kalmasının “anlamsız” olduğunu  söyledi.

ABD ile Kanada ve Meksika, geçen yıl mart ayında salgının yayılmasını yavaşlatabilmek amacıyla kara sınırlarını kapatma kararı almıştı.

Bunları da sevebilirsiniz