Son Dakika! Nobel Barış Ödülü Sahibini Buldu

Gelen son dakika haberine göre, 2017 Nobel Barış Ödülü’nü “Nükleer Silahların Kaldırılmasına Yönelik Uluslararası Kampanya (ICAN)” kazandı. 2007 yılında kurulan ICAN, 101 farklı ülkeden 468 farklı ortak kurumla beraber çalışıyor. Kurum, nükleer silahların tüm ülkeler için tamamen yasaklanması amacıyla çalışmalar yürütüyor. Bu yılki Nobel Barış Ödülü için 215 kişi ve 103 kurum aday gösterilmişti.

Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, ödülün grubun, “herhangi bir nükleer silah kullanımının insani felaketler oluşturacağına dikkat çektikleri ve bu hedefe ulaşmak için sarf ettikleri çabalar” nedeniyle verildiğini söyledi. 2007’de kurulan ICAN, 101 farklı ülkeden 468 farklı ortak kurumla beraber çalışıyor. Kurum, nükleer silahların tüm ülkeler için tamamen yasaklanması amacıyla çalışmalar yürütüyor. Nobel Barış Ödülü’nü aldığı açıklanan ICAN’ın resmi internet sitesi, ödülün açıklanmasının ardından yoğunluk nedeniyle çöktü. Bu yılki Nobel Barış Ödülü için 215 kişi ve 103 kurum aday gösterilmişti.

GEÇEN YIL SANTOS KAZANMIŞTI

Geçtiğimiz yıl, ülkesindeki 50 yıllık iç savaşı sona erdirmek için çaba harcayan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü. Komite, ödülün aynı zamanda yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olduğunu açıklamıştı.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz