Sürü Bağışıklığı nedir? Koronavirüsü durdurabilir mi?

Koronavirüs (Covid-19) salgının yayılmasını engellemekle birlikte serbest dolaşım üzerindeki olağanüstü kısıtlamalar, yoğun test ve karantina önlemleridir. Dünya genelindeki genel bakış da budur. İkincisi herkesi koruyabilen bir aşıdır. Aşı çalışmaları henüz çok temel düzeyde ve yavaş ilerlemektedir. Üçüncüsü ise etkili olabileceği kesin olmamakla birlikte korkutucu bir seçenek: Herd Immunity yani Sürü Bağışıklığı.

Virüs yayılmaya devam ederse, sonunda çok sayıda insan enfekte olmuş olacak ve eğer hayatta kalırlarsa bağışıklık kazanacaklar. Virüsün duyarlı bir konak (insan vücudu) bulması zorlaştıkça kendiliğinden yok olacaktır. Bu fenomen kısaca sürü bağışıklığı olarak bilinir.

Ancak salgın dünya genelinde hızla yayılmaya başladıkça, önlem almamanın sağlık sistemleri üzerindeki olumsuz etkisi gündeme getirildi. Yeni verilere göre önleyici tedbirler alınmadığı takdirde ülkelerin sağlık sistemlerinin yetersiz kalacağı ve çökeceği, ardından başka hastalıkları olan insanlara bile hizmet veremez hale gelmesi öngörüldü.

Burada unutulmaması gereken nokta şu: Tüm bu karantina, sosyal mesafeyi korumak gibi tedbirler sağlık sistemindeki alınan karadır. Ancak sürü bağışıklığı yöntemi ya da sıkı tedbirler arasında, salgın sonundaki ölü sayısı konusunda sonuç farklı olmayabilir.

Sürü Bağışıklı Tam Olarak Nedir?

Nüfusun yeterli sayıda bir kısmının, herhangi bir enfeksiyona karşı topluca bağışıklı olduğu duruma sürü bağışıklığı denir. Bu durum doğal olarak hastalığın yayılmasını engelleyebilir. Sürü bağışıklığı için, bağışıklığın aşıdan mı yoksa hastalığa yakalanmış insanlardan mı kaynaklandığı önemli değil. Önemli olan insanların güçlü bir şekilde bağışıklı olmasıdır.

Uzmanlara göre nüfusun %70’i enfekte olup iyileştiği takdirde, çoğu insanın virüse karşı dirençli olması nedeniyle salgın daha yavaş ilerler. Bunun adı sürü bağışıklığıdır. Her ne kadar milyarlarca kişinin koronavirüs tarafından enfekte olma olasılığını düşünmek korkunç olsa da, son zamanlarda yaşanan diğer salgınlarda sürü bağışıklığının ortaya çıktığını gösteren kanıtlar bu durumda mevcut olarak gösteriliyor.

Sürü bağışıklığının işlemesi için insanlar enfekte olduktan sonra virüse karşı dirençli hale gelmelidir. Bu birçok virüs türünde işe yarayan bir yöntemdir. Çünkü süreç sonunda bağışıklık sistemi virüsü yenebilen antikorlarla yüklenir. Bir virüs ne kadar bulaşıcıysa, sürü bağışıklığına ulaşmak için o kadar insanın bağışıklık kazanması gerekir. Bu nedenle virüs düşünülenden daha kolay yayılırsa, sürü bağışıklığına ulaşmadan önce daha fazla insan enfekte olmak zorunda kalır. Bir kişinin 3 kişiye bulaştırması durumunda R0 örneği, en basit modele göre, popülasyonunun %66’sının enfekte olmasını gerektiğini gösterir.

Bu durumda virüs için eninde sonunda birçok insana gelecek ve eğer yeteri kadar bağışıklığı kuvvetli insan varsa virüs, daha fazla yayılamadan yok olacağı yönünü gösteriyor.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz