Tartışmalı Fransız yazar Michel Houellebecq: Salgından sonra dünya daha kötü olacak!

Fransa’nın tanınmış olduğu kadar tartışmalı yazarı Michel Houellebecq, post koronavirüs dönemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ünlü Fransız yazar, ‘banal’ diye nitelediği koronavirüsten sonra ‘dünyanın aynı olacağı, sadece daha beter hale geleceği’ öngörüsünde bulundu. Michel Houellebecq, Fransız devlet radyosuna yaptığı açıklamada, pandeminin bir dönüm noktası oluşturacağına dair yaygın görüşü reddetti.

Bu durum değerlendirmede; ‘Karantinadan sonra yeni bir dünyaya uyanmayacağız. Aynı, sadece biraz daha kötü olacak’ sözlerini dile getirdi.

“Salgının sonuç verme şekli son dece normal” diye devam eden Houellebecq, ‘banal virüs’ diye nitelediği koronavirüsün ‘hiçbir mükafat verici yanının olmadığını, cinsel ilişkiyle bile bulaşmadığını’ dile getirdi.

Ancak ‘salgının beraberinde getirdiği sosyal mesafe kuralları ve evde çalışma uygulamasının insanları tecrit etme ve atom gibi ayrıştırmaya yönelik teknolojik baskıyı tırmandıracağını’ söyleyen Houellebecq, bunun ‘insan ilişkilerini daha da modası geçmiş, değersiz hale getirmeye yönelik baskıları artırmak için mükemmel bir mazeret olarak kullanılacağını’ öngördü.

Kendisinden 34 yaş küçük Çinli bir öğrenciyle evli olan 64 yaşındaki Fransız yazar, koornavirüsten can kaybı sayılarının bile bildiğimiz dünyayı yansıttığını belirtti.

“Fransa, İspanya ve İtalya’dan daha iyi çıktı, ama Almanya kadar iyi yapamadı. Bunda büyük bir sürpriz yok” diyen Houellecq, ‘Fransız edebiyat dünyasının yıldız isimlerinin dağ veya deniz kenarındaki villalarında rahat yaşam sürerken koronavirüsle ilgili ahkam kesmeleriyle’ de alay etti.

İslam dini ve Müslümanlarla ilgili açıklamaları nedeniyle ‘ırkçı hakaret ve halklar arasında nefreti teşvik etmekle’ suçlanan, bu yüzden hakkında açılan davadan ‘İslamiyet’i eleştirmenin ırkçılık olmadığı’ gerekçesiyle beraat etmiş olan Houellebecq’in ‘Fransa’nın 2022’de Müslüman cumhurbaşkanı seçeceği ve şeriat yönetimine geçeceği’ temasını işlediği ‘Submission’ (Biat) romanının yayımlandığı gün, 7 Ocak 2015’te Charlie Hebdo hiciv dergisine cihatçılar katliam düzenlemişti. Houellebecq, geçen yıl Legion d’honneur ödülüne layık görülmüştü.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz