Türkiyede Gezilecek Yerler

Türkiyede Gezilecek Yerler

Dünya gezisine çıkmadan önce size tavsiyemiz ülkemizdeki güzellikleri keşfedin. Türkiye’de görülmesi gereken birçok güzel yer bulunmaktadır. Ancak popüler yerlerin dışında az bilinen ama görülmesi gereken harika yerler Türkiye’mizde bulunuyor. Tabi nereyi gezerim diye düşünüyorsanız ve karar vermekte zorlanıyorsanız haber sitemiz bu konuda size yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz. Türkiyede Gezilecek Yerler

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, tüm dünyaca bilinen ve özellik ile taş işçiliği ile ünlenen bir yapıttır. Saray 336 odaya sahiptir. Sarayın içerisinde türbe, surlar, cami ve koğuşlar gibi bir çok çeşitli alan mevcuttur.

İshak Paşa Sarayı Efsanesi

Sarayın efsanesi aslında sarayın içerisinden Ağrı Dağı görünmediği için ortaya çıkmıştır. Koskoca saraydan, kocaman dağ görünmemektedir. Rivayete gör bir paşa ve kızı varmış. Paşanın kızı bir çobana aşık olmuş ve her gün Ağrı Dağı’nın eteklerine bakıp çobanı izlermiş. Ne yemek yer ne de su içermiş. Bunun üzerine paşa sinirlenip ustaları çağırmış ve bana hiç bir yerinden hiç bir dağı görmeyecek bir saray yapın demiş. Bunun üzerine ustalarda, gerçekten hiç dağ görünmeyen bir alanı bulup sarayı buraya inşa etmişler.

İshak Paşa Sarayı, Topkapı Sarayı’nın ardından yapılmış en ünlü saraydır. Sarayın üç kısmı da dik alanlar ile çevirili olduğundan dolayı sarayın girişi Doğu yakasındadır. Doğu cephesi aynı zamanda sarayın en dar cephesidir. Aynı zamanda saray sert ve kayalık bir alanın üzerine inşa edilmiştir. Saray iki adet avlu ve bu avluların etrafında bulunan diğer yapılardan meydana gelmektedir.

Aynı zamanda sarayın içerisinde yer alan türbe de İshak Paşa, Çolak Abdi Paşa ve her ikisininde yakınları yatmaktadırlar.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos kenti, antik tiyatrosu ile meşhur olan ve Antalya’da yer alan bir kenttir. Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’nın Serik ilçesinde yer alır ve Aspendos kentinin en önemli yapısı olarak bilinmektedir.

Aspendos Antik Tiyatrosu Tarihi

Tiyatro Romalılar tarafından M.S 2. yüzyılda inşa edilmiş ve tarihteki en iyi korunan tiyatrolar arasına girmiştir. Tiyatro bir açık hava tiyatrosu olarak inşa edilmiştir. Tiyatronun yapımına 138’de başlanmış ve yapım 164’de tamamlanmıştır. Tiyatro, günümüze kadar korunarak ulaşabilmiş nadir yapılar arasındadır. Aynı zamanda tiyatronun mimarının Aspendos’lu Theodoros’un oğlu Zenon olduğu da bilinmektedir. Tiyatro, mimarı tarafından Aspendos kentinin imparator ailesine ve tanrılarına sunulmuştur. Günümüzde tiyatro, çeşitli konserlere ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Aspendos kenti her yıl çok yüksek oranda turist almakta ve tarihi yapısı ile turistleri kendine hayran bırakmaktadır.

Tiyatro sadece yapısı ile değil aynı zamanda da hikayesi ile turistlerin dikkatini çekmektedir. Hikaye aslında acıklı olsa da çok büyüleyicidir. Aspendos kralının çok güzel bir kızı vardır. Kral, kızını evlendirmek ister fakat güzel kızına kimseyi layık göremez. Bunun üzerine kral bir karar alır ve ” Halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yapan kişi ile kızımı evlendireceğim.” diyerek kararını halka duyurur. Bu haberi duyan iki ikiz kardeş ise hemen çalışmalara başlarlar. Kardeşlerden bir tanesi engebeli arazileri aşarak şehre su gelmesini sağlayan bir su geçidi inşa etti, diğeri ise antik bir tiyatro.

Suuçtu Şelalesi

Ülkemiz hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dünyada önemli bir konuma sahiptir. Birçok kültürel ve doğal güzellikleri ile ünlü topraklarımızın, doğal güzelliklerinden birisi de Bursa ilimizin Mustafa Kemal Paşa ilçesine yaklaşık olarak 18 kilometre uzaklığında bulunan Suuçtu Şelalesi olmaktadır.

 Şelale bu bölgenin tatlı su kaynaklarından biri olmasının yanı sıra, Mustafakemalpaşa ilçesinin içme suyunu oluşturan en büyük kaynaktır. Aynı bölgede bulunan Karadere isimli derenin altında bulunan fay hattının kırılması sonucu meydana gelen şelale, adını da bu olaydan almıştır. Şelale yaklaşık olarak 38 metre yükseklikten akmak ile birlikte izleyenler için oldukça büyük bir görsel şölen olma niteliğindedir.

Suuçtu Şelalesi Piknik Alanları ve Kahvaltı

Şelale görsel bir ziyafetin yanı sıra piknik yapmak isteyenler için kurulan birçok ahşap piknik masalarının bulunduğu harika bir ortamı barındırmaktadır. Bu sebeple sıcak yaz aylarında özellikle ziyaret edilen Suuçtu Şelalesi kahvaltı yapmak veya mangal yakmak isteyenler için oldukça geniş bir alana sahip olup ayrıca çam ağaçlarının altında piknik alanı ve piknik masaları vardır.

Nemrut Dağı

Toros sıradağlarının bir parçası olan Nemrut Dağı, Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunur.1988 yılından beri millî parktır.Binlerce turist her yıl, 2150 metre yükseklikteki muhteşem manzarası ile güneşin doğuşunu ve batışını izlemeye ve tarihi heykelleri görmeye gelirler.

Nemrut Dağı UNESCO’nun Dünya Mirası Listesin de yer almaktadır.1881 yılında yol yapımında mühendis olarak çalışan Charles Sester bu gölgede kalıntılara ulaşır.Sonrasında ise Almanya’dan bilim adamları gelir ve bu bölgedeki ilk çalışmayı yaparlar.Burada yapılan çalışmalar sonrasında bir çok eser ortaya çıkartılır.Kazılarda çıkarılan Grekçe kitabeyi çözen araştırmacılar, kalıntıların Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu keşfederler.Eserlerin Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırıldığı anlaşılır.

Kommagene Krallığı

Mithradates Kallinikos tarafından kurulan Kommagene Krallığı Orta Anadolu’nun güneyinde bulunan Antik Çağ krallığıdır.Verimli topraklarda sahip olan krallık Roma ve Part imparatorlukların arasında stratejik bir konumda bulunmaktaydı.Kommagene Krallığı milattan önce 162 yılında bağımsız bir devlet oldu.Krallığın başkenti Samosata idi.Kommagene Krallığı‘nın en güçlü döneminde yer alan 1. Antiokhos adını yaşatmak için Nemrut Dağı‘nın tepesine dev heykellerin bulunduğu görkemli bir mezar yaptırdı.

Alaçatı Gezi Rehberi

Ülkemizin her köşesinin ayrı ayrı kendine has güzellikleri vardır. Kimi yerler yaz için değişilmez olur, kimi yerler kış. Yaz denilince akla ilk gelen yer Alaçatı’dır.

Bu küçük ve şirin yer aslında bir köydü. Fakat zamanla tatilcilerin vazgeçilmez yeri olunca büyüyüp belediye halini aldı. Son yıllarda ünlülerin ve tatilcilerin akınına uğrayarak bodrum’u yaz aylarında tatil yapmak için ilk sırada tercih edilen yerlerden biri olmuştur.

Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı gezileriniz de bölgede yer alan taş evleri gezebilir hatta otel olarak hizmet veren bu evlerde kalabilirsinizde.Alaçatı sokakları ve burada yer alan mekanlarda harika zaman geçirebilirsiniz.Rüzgardan faydalanarak buğdayı una çevirmek için inşaa edilen yel değirmenlerini gezebilirsiniz.Eski ve yeni değirmenler bulunuyor ve eski değirmenlerin tarihi ise 700-1000 yılları arasındadır.

Gezilecek ve yapılacaklar için bir diğer alternatif de sörf yapmak.Ülkemizde sörf için en önde gelen yerlerden biridir.Harika plajlarını gezebilir ve burada sörf yapabilirsiniz.

Klise olarak yapılan ancak sonradan camiye dönüştürülen tarihi Pazaryeri camii görülmesi gereken yerler arasında.Ayrıca Hacı Memiş Ağa Camii de gezilebilir.

Efes Antik Kenti

Tarihi Milat’tan önce 6000’li yıllara kadar uzanan bir şehir Efes, yani tam 8000 yıllık bir geçmişe sahip. Bu 8000 yıllık tarihinde ise sürekli olarak hareketli bir yaşama ev sahipliği yapan şehir için gezi turunuzda oldukça fazla detay olacak. Bu yüzden Efes Antik Kenti için girişte satılan rehberlerden bir tanesini mutlaka edinin.

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Bugün geride kalan kalıntılar bir çoğu Roma dönemi eserleri olsa da şehrin ilk ev sahiplerinden hiçbir şey kalmamış değil. Bu yönüyle tarihin ilk zamanlarına açılan büyülü bir kapı. Aynı zamanda yılda 1.5 milyondan fazla kişinin ziyaret etmesi ile ülkemizin en önemli turizm kaynaklarından birisi.

Kentin her köşesinde ayrı bir detay söz konusu ama biz çok ama çok kısa bir özet yazacak olursak;

Büyük Tiyatro: Dünya’nın en büyük Açıkhava tiyatrosu. Sanat gösterilerine, gladyatör dövüşlerine ve daha bir çok şeye şahitlik etmiş muazzam yapı.

Safranbolu Evleri

Safranbolu’yu güzel kılan bir diğer özelliği ise evleridir. Evler merkezi konumundaki kamu binalarına dini yapılarına ve anıt eserlerine dönük olarak yapılmış asla kapanmayan bir manzara oluşturulmuştur. Bu evlerin yolları ve sokakları tamamen Arnavut kaldırımlıdırlar ve taş kaplama rutubeti aza indiren sel sularını engelleyen ve ağaç köklerinin yeterli su almasına uygun bir yapıda yapılmıştır.

Safranbolu evlerini şekillendiren üç unsurdan bahsedilir. Büyük nüfuslu aile yapısı, yağışlı iklim ve kültürel maddi zenginliktir. Evler birbirlerine yakın ve sokaklar oldukça dardır.Ev içi ve bahçeler yüksek duvarlarla örülü ve pencereler kafeslidir. Ahşap kanatlı pencereler de ‘’muşabak’’denilen kafesler bulunmaktadır.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz