Yemen’de İnsani Kriz Devam Ediyor! 60 Kişinin Çoğu Kişisi Çocuk Hayatını Kaybetti!

Uzun zamandır siyasi kararsızlığın devam ettiği Yemen’de çoğunluk kısmın çocuk olduğu son 1 ay içerisinde 60 kişinin dang humması ve malarya virüsünden dolayı hayatlarını kaybettiler. Yemen’deki sivil toplum kuruluşlarından İnsani Basın Kurumu tarafından yayınlanan belgede, Husilerin kontrolü altında olduğu Hudeyde şehrinin el-Cerahi kasabasında son bir içerisinde 12 yaş altında bulunan 46 çocuk, 9 erkek ve 5 kadın toplam 60 kişi dang humması ve malarya virüsü sonucunda hayatını kaybettiğini söylediler.

Sayısal verilerin El-Cerahi kasabasında sağlık kuruluşundan alınan bilgilere göre, toplam 7 bin insanın bu hastalıklarla mücadele ettiği söylendi. Yemen’deki insani kriz uzun zamandır siyasi kararsızlığın devam ettiği Yemen’de İran devletinin desteklediği Husiler ile devlete bağlı olan güçler arasında münakaşalar yaşanıyor. Askeri çatışmalar ve hava savaşları sonucunda siviller bedelini ödüyor. Çok büyük insanlık suçunun işlendiği devlette temiz suya ulaşımının olmadığı, yeterli beslenmenin olmadığı, ilaç ve tıbbi eşyaların eksikliklerinden kaynaklanan ve sağlık kuruluşların kapanması gibi sebepler yüzünden kolera hastalığı başta olmak üzere salgın hastalıklarla mücadele ediyorlar.

 

Sinan Demirdağ

Sinan 1985 Ankara Doğumlu Yazarımız Sitemizde Bulunan haberlerin kontrolünün yanı sıra aynı zamanda Dünya ve Siyaset başta olmak üzere tüm kategorilerde haber yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz