Yunanistan’ı karıştıran tarih kitapları önerisi!

600 0

Yunanistan’da tarih kitaplarını yeniden yazacak ekibin başına ‘İstanbul’a artık Konstantinopolis demiyelim’, ‘İzmir’de Yunan ordusu katliam yaptı’, ‘Pontus soykırımı diye bir şey yok’ diyen profesörlerin gelmesi ortalığı karıştırdı. Muhalifler ‘Siz Yeniçeri askerisiniz’ diye tepki gösterdi.

Yunanistan’da Çipras’ın önderlik ettiği SYRIZA hükümeti tarih kitaplarını modernize etmek için çalışmaya başlayınca ülkede fırtına koptu. Çipras kabinesinde eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanlığı koltuğunu İstanbullu bir Rum olan Fizik Profesörü Kostas Gavroğlu’na vermişti. İyi seviyede Türkçe bilen ve bir dönem İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de ders veren Gavroğlu, uzun zamandır tartışılan tarih kitaplarının yenilemek için harekete geçti.

Ancak seçtiği iki danışman Yunanistan’daki aşırı sağcı çevrelerde deprem etkisi yarattı.

TEPKİ ALAN PROFESÖRLER

Vatan’dan Uğur Koçbaş’ın haberine göre Rum asıllı Bakan, tarih müfredatının yeniden şekillenmesi ve kitapların yeniden yazılması için Tarih, arkeoloji ve Sosyal Antropoloji Profesörü Polymeris Voglis’i seçti. Tarih öğretmenlerinin yeni müfredat eşliğinde yetiştirilmesi için seçilen danışman ise tarih eğitimi konusunda birçok kitabı bulunan Yunan profesör Haris Athanasiadis oldu. Ancak bu iki isim ülkedeki sağcılar arasında büyük tepkiyi aldı.

Çünkü Athanasiadis ve Voglis ülkedeki en tartışmalı tarihçilerden. Athanasiadis, İzmir ve çevresinde Yunan ordusunun katliamlar yaptığını, şehrin yakıp yıkılmasının suçlusunun Yunan ordusu olduğunu, ‘Pontus soykırımı’ diye bir şey olmadığını savunduğu için milliyetçi Yunanlar’ın nefret ettiği bir isim.

Yunan profesör aynı zamanda artık İstanbul’a Konstantinopolis denmesinin gereksiz olduğunu, kitaplardan da bu ifadenin çıkarılması gerektiğini savunuyor. Voglis ise Yunanistan’ın ‘Makedonya’ ismini Makedonlara artık vermesi gerektiğini (Yunanistan’ın, sınır komşusunun Makedonya adını kullanılmasını kabul etmiyor), Yunan iç savaşının farklı anlatılmasını gerektiğini söyleyen bir isim.

‘SİZ TÜRKSÜNÜZ’ DİYE SUÇLADILAR

Bu iki ismin ülkedeki tarih eğitimini şekillendirecek olan kurulların başına getirilmesine özellikle sağ görüşlü Yunan tarihçiler ve başını Proto Thema isimli sağ görüşlü gazetinin çektiği medya yoğun tepki gösterdi. Proto Thema, tarihçileri ‘Türk’, ‘Yeniçeri askeri’, ‘Vatan haini’, ‘Akdemik dünyanın paraziti’ ve

‘Cahil’ olduğunu iddia eden haberler yaptı. Sağ görüşlü diğer tarihçiler de gazeteye verdikleri röportajlarda bu iki profesöre ve onları getiren Eğitim Bakanı’na adeta kinlerini kustu.


Kadir Polat

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Leave a comment