2018 Ales Sınav Giriş Belgesi Yayınlandı Mı?

2018 Ales Sınav Giriş Belgesi Yayınlandı Mı?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) ilkbahar dönemi oturumu için kısa bir süre kalması nedeniyle sınav yerlerine yönelik araştırmalar hız kazandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) 2018 iş takvimine göre ALES ilkbahar dönemi sınavı 6 Nisan Pazar günü saat 10.15’de başlayacak ve 2,5 saat sürecek. Peki ALES sınav yerleri ne zaman belli olur? Sınav giriş belgesi nasıl alınır? İşte Merak ettikleriniz… 2018 Ales Sınav Giriş Belgesi Yayınlandı Mı?

ALES ilkbahar dönemi başvuruları 7 – 15 Mart tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden alındı. Yüksek Lisans yapmak isteyen adayları ilgilendiren ALES ilkbahar dönemi sınavı 6 Mayıs Pazar günü yapılacak. Sınav öncesinde öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de zorunlu olan sınav giriş belgesi. Peki ALES sınav yerleri açıklandı mı? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

ALES sınav giriş belgeleri sınava 1 haftadan az bir süre açıklanmaktadır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden alabilecekler.

ALES SINAVININ KAPSAMI NASIL OLACAK?

ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacaktır. Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmıştır.

ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecektir. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz