2018 e-YDS/1 Sonuçları Yayımlandı Mı?

491 0

2018 e-YDS/1 Sonuçları Yayımlandı Mı?

2018 e-YDS/1 sınavına giriş yapan öğrencilerin merakla beklediği sonuçlar ne zaman yayımlanacak? e-YDS/1 sonuçları nereden öğrenilmektedir? ÖSYM tarafından her ay düzenlenen e-YDS sınavlarının sonuçları ne zaman yayımlanır? Yazımızın devamından sınav sonuçlarınızı nasıl ve nereden öğreneceğiniz hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.2018 e-YDS/1 Sonuçları Yayımlandı Mı?

2018 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2018/1) : Sonuçlarının Açıklanması

13.01.2018  tarihinde yapılan 2018 Elektronik Yabancı Dil Sınavının (e-YDS 2018/1) sonuçları hemen aşağıdaki bağlantı aracılığı ile öğrenilmektedir. Sınav sonuçlarını aday işlemleri sistemi şifreniz aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Hemen aşağıdaki yönlendirmeleri uygulayarak sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Sınav sonuçları, 13.01.2018 tarihinde saat 20:30′da ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

e-YDS 2018/1 Sonuçları

e-YDS Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yabancı Dil Sınavının bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesi e-YDS’dir. Bu tam anlamıyla ne demek oluyor ayrıntıları aşağıda belirttik.

ÖSYM’nin klasik çoktan seçmeli test sınavları bir okul ortamında olur, sorular kağıda önceden basılı bir şekilde gelir ve sınava giren aday cevapları bir cevap anahtarına ÖSYM tarafından sağlanan kalem ile işaretler. Elektronik ortamda olmayan sınavı hemen hemen hepimiz biliyoruz. Elektronik ortamda uygulanan bir dil sınavı ise adaylar bir bilgisayar ekranı karşısına oturur, sorular ekranda okunur veya kulaklıklardan dinlenir. Cevaplar ya sözlü olarak mikrofona verilir ya da ekranda işaretlenir. Genelde yabancı dil sınavlarında bu yöntemin tercih edilme sebebi, adayın dinleme ve konuşma yeteneğini de ölçebilmektir.

YDS ile e-YDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • YDS yılda iki kere olmak üzere ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde gerçekleştirilir. e-YDS ise her ay (12 ay), ÖSYM’nin belirlediği tarihlere göre uygulanır.
  • YDS 42 ilde bulunan sınav merkezilerinde uygulanır. e-YDS ise, belli elektronik sınav uygulama salonlarında gerçekleştirilir. (Bilkent Ankara)
  • e-YDS ve YDS sınavları aynı soru sayısına, aynı konu içeriğine ve aynı geçerliliğe sahiptir. Bu açıdan e-YDS sınavına girmek isteyen adayların kafalarında soru işaretleri oluşmasına gerek yoktur. YDS ve e-YDS sınavları geçerlilik açısından eş değer sınavlardır.

Erhan Yakut

Erhan Yakut

Erhan Yakut 1989 Eskişehir Doğum olan yazarımız , uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olup sitemizde haftanın 4 günü haber yazmaktadır.